Живот след смъртта в социалните мрежи

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Все още никой не е дал категоричен отговор на въпроса има ли живот след смъртта. Профилите ни в социалните мрежи, обаче, остават безсмъртни. Понякога те служат като трогателни паметници за живота на починалия, а често са хранилища на снимки и спомени. Често, обаче, приятелите и членовете на семейството, които искат достъп до тези данни, не получават такъв, разказва Благой Цицелков в "Денят започва".

Все още няма ясен регламент за правната норма в цифровия свят, в който живеем. Засега само 7 държави са регламентирали наследяването на профилите в Интернет пространството, а 14 все още обмислят законодателство в тази посока. Дали държавите ще приемат предложените промени и кога не е ясно.

В американския щат Айдахо, например, личен представител на починалия може да поеме или изтрие профилите на покойника в електронната му поща, съобщения и социалните медии.

Липсата на действащото законодателство роди и частни решения. В САЩ десетки фирми вече осигуряват специализирани услуги в тази сфера. Сред тях са "посмъртни съобщения", "запазване цифровия актив" и възможността профилите на починалите да бъдат закрити.

Какво се случва с Фейсбук профилите ни, след като си отидем от този свят бе и въпросът ни към IT консултанта Константин Бъчваров и психотерапевта д-р Маргарита Бакрачева в студиото на "Денят започва".

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад