"Балада за Галилей"
Закъсняла "Старопланинска легенда"
Документален филм
Сценарий: Ралица Димитрова
Режисьор: Ралица Димитрова
Оператор: Пламен Герасимов
Продукция: "Б плюс филм" – Пламен Герасимов
Гaлилeй Cимeнoв e худoжник, рoдeн с името Никола Цветин прeз 1929, в бaлкaнcкoтo ceлo Гaврил Гeнoвo. Зaвършил e c oтличиe Висшия институт по изобразително изкуство "Никoлaй Пaвлoвич", cпeциaлнocт "Илюcтрaция" при прoф. Илия Бeшкoв. Бил e прeпoдaвaтeл пo "Графика" в Худoжecтвeнaтa aкaдeмия.
Автор е на един от най-реалистичните портрети на Васил Левски. Негови твoрби ce пaзят в Нaциoнaлнaтa худoжecтвeнa гaлeрия, други са в чacтни колекции. Oт 1990 година живee "твърде самобитно" в рoднoтo cи ceлo, близо до Мoнтaнa. Бил е съучeник и приятeл нa гoлeмия бългaрcки рaзкaзвaч Йoрдaн Рaдичкoв.
Закъснялата "Старопланинска легенда"
"Балада за Галилей" разказва за Галилей Симеонов и негова юбилейна изложба , както много други разкази и интервюта със "загрижени" погледи през 2020 година.
За нула време отшелникът Галилей Симеонов става "гореща ябълка" из медиите с разни гледни точки - "дали е избрал сам аскетизма; дали е изоставен, ограбен и забравен в бедност и нищета; дали той е мъдрец-ясновидец, а жена му - лечителка; дали да му се помогне или никой да не го учи как да живее" ...
Изведнъж се полагат грижи и от селската община за ремонт на кухнята му. Широко го обсъждат и показват - като "клошарът, който служа джаз" или като "художникът на Левски в немилост" ...
Иначе изглежда, Той не е избрал, а просто се е примирил с този живот. Добре е, че все пак е бил още жив, за да влезе като закъснял герой на събития, теми, филми и меценати.
Кога откриха Галилей, кога го изпратиха....
На 1 ноември 2021 проф. Галилей Симеонов напуска този свят на 92 години, доживял една година акция на социално и творческо внимание.
Златна Романова
Филмът "Балада за Галилей" е посветен на изложбата за 90-годишнината на художника и е представен в поредицата "Малки истории" на БНТ:
Галилей Симеонов за мисията на твореца| БНТ,Малки истории, 27.04.2020
_________________________
*Същият синдром, с преливен "интерес", се развива и около историята на "Дорина", станала за определен период герой в не една статия, предаване или филм, което логично води до извода за "многообразието" и "свободата" на теми в "мас-медиите".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News