Дебатът за еврото се възроди в последните дни, ако изобщо някога е спирал. Темата коментирахме в "Денят започва" с Петър Ганев от Института за пазарна икономика и доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания към БАН.
По думите на доц. Сарийски въпроът е кога трябва да влезем в еврозоната, защото в момента България е неподготвена за това. Акцентира, че никой не е казал какви за разходите за страната ни за влизането там, а те никак не са малки. Допълни, че освен това България предстои да бъде изграден единният механизъм за гарантиране на депозитите, "т.е. нашите пари за гарантиране ще отидат за гарантиране на европейски банки, а там, както видяхме, има банки, които са обявени в несъстоятелност". На трето място - активите на управление "Емисионно" след влизането в еврозоната просто ще изчезнат, т.е. ще бъдат заменени с италиански, гръцки и т.н. дългове.
Петър Ганев подчерта, че влезането ни в еврозоната е с цел да продължим пътя на трансформация. За тоза стъпка България се готви над 20 години. "Дебатът как да се премине от борд към евро се води от началото на века и някъде през 2002-2003 г. той е решен с победа на страните с борд, които надделяват в дискусиите и ЕЦБ решават, че можеш с борд да влезеш в евро, без да го разваляш", обясни той.
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News