Боянската църква „Св. св. Никола и Пантелеймон“ е един от културните символи на България и е включена през 1979 г. като културен паметник в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Първата сграда, в източната част на съвременния комплекс, е църква, строена в периода X-XII век. Тя е разширена през XIII век, като към първата сграда е добавен притвор с параклис на второ ниво над него. Това разширение е извършено от севастократор Калоян, поради което тази постройка е наричана и Калоянова църква.
Третата, най-западна част на църквата е достроена през 1882 година. По-късно селяните искат да построят по-голяма нова черква, като съборят старата средновековна сграда, но тя е спасена от българската царица Елеонора, втората съпруга на княз Фердинанд I, която предоставя на селяните друг терен. Фердинанд устройва прелестния малък парк около църквата и засажда уникалните за България секвои и други редки растителни видове. След кончината ѝ през септември 1917 г., царицата е погребана до южната страна на Калояновата църква.
Гледайте “Туризъм.БГ” всяка събота от 11:00 часа по БНТ 1!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News