Часове по “Защита на Отечеството” в училище - от "възпитание в гражданственост" до "остаряла пропагандна теория”

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Да се завърне ли военното обучение в училищата, но вече като час по "Защита на Отечеството”? В студиото на “Денят започва с Георги Любенов” позиции “за" и "против" предложението защитаваха председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева и Георги Богданов - директор на Националната мрежа за децата.

“Става въпрос за учениците, които са 10. и 11. клас, които вече са юноши и не са деца. Всяка образователна система възпитава децата в гражданственост и такова нещо ние имаме още от детската градина”, заяви Такева.

Учениците в 10. и 11. клас вече имат натрупани знания по гражданственост и трябва да минат и такова обучение по няколко причини, една от които е как да опазват собственото си здраве, както и това на близките и на обществото като цяло, продължи тя и допълни:

“Тази национална програма, която е изключително важна и се приема от учениците с голямо удоволствие, приема се и от родителите. Вече трета година 83 учебни заведения участват в тази национална програма.”

За Георги Богданов предлаганото е “една твърде остаряла пропагандна теория”.

“Какво е “защита на Отечеството”? Това е термин от военната пропаганда, който идва да каже, че се внушава на децата, а не им дава възможност да мислят и да разсъждават по темата. Изключително важно е да не се внушават неща на децата, а да мислят, да разговарят и да участват заедно в процесите. Предлагането в тази наредба е изключително неприятно, защото води до много сериозни проблеми в образованието”, подчерта той.

Какво още казаха опонентите в студиото на предаването вижте във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад