Над половината от българите или 52% казват, че биха използвали най-евтиния източник на енергия, за да се отопляват, без значение какъв е той. Решението не изглежда странно на фона на ниските ни доходи.
Освен това според изследване на агенция "Тренд" 2/3 от българите или 74% не знаят изобщо какво представлява "зелената сделка", какви са приоритетите на Европейския съюз по отношение на зелената енергия, не знаят какви са мерките за по-чист въздух, какво изобщо е бъдещето на възобновяемите източници. Страната ни обаче има заложени цели по тази линия - до 2024 година делът на възобновяемите източници да се увеличи до 24%, а въглеродните емисии от икономиката ни да намалеят с 10%.
Изпълнението на "зелената сделка" в България ще протича по няколко линии, но две основни. Това са Планът за възстановяване и развитие и Фондът за справедлив преход. Есента знаехме, че от тях общата сума за зелена политика възлиза на почти 7 млрд. лева. Сега вече е около 6 и половина милиарда. Защо е това намаление?
Преди дни Планът за възстановяване беше прекроен. В първия вариант за "зелена сделка" отделяхме 37% от общите европейски средства. Сега те са почти 35%.
Едно от най-сериозно орязаните пера в плана е санирането. Общата сума там е силно редуцирана. Какво още ще се промени?
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News