Димитър Димитров: Регулацията на приема на студенти трябва да бъде спрямо качеството на образованието в различните университети

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      В предаването
      Части от предаването
      Всички броеве

      Регулацията на приема на студенти трябва да бъде спрямо качеството на образованието в различните университети. Това обясни в "Денят започва" проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС

      Така той реагира на новината, че за втори път в рамките на няколко месеца бизнесът разкритикува просветното министерство заради недалновидно планиране на приема на студенти. По-рано през февруари и сега, от Асоциацията на индустриалния капитал в България настояха в своя позиция за по-добро обвързване на обучението с актуалните и бъдещите нужди на пазара на труда и за повишаване на ефекта от инвестициите на публични средства във висше образование.

      "Мит е, че студентите в България са прекалено много. Има на Евростат статистика, която измерва броя на висшистите между 24 години и 37 години, които са в активна възраст и учат повече. България е някъде на 17-о - 20-о място в Европа по брой на висшисти на 100 000 души. Всеки ден се срещам с представители на бизнеса, които казват - "Дайте ни квалифицирани специалисти, дайте ни хора, които да работят"", подчерта проф. Димитров.

      Според него зависи от самия университет да поддържа връзка с бизнеса и да предлага адекватни специалисти за работната среда:

      "80% от банкерите в България например са възпитаници на УНСС. Имаме бизнес академии, майсторски класове, възможности за стаж. Ако намалим държавната поръчка, съвсем няма да има специалисти. Ако ви се вижда скъпо образованието, опитайте с невежество - това е стар израз много валиден за това нещо. Висшето образование е за цял живот, то дава възможности след това за промяна в това, което сте правили, променя мисленето.Някои университети, някои специалности произвеждат чудесни специалисти, държат връзка с бизнеса, имат чудесни резултати. Където обаче качеството е слабо, държавата би трябвало да регулира възможността на някои университети да обучават. Икономисти примерно се обучават в 20 университета, има 16 факултета право. Регулирането трябва да е спрямо резултатите", допълни ректорът на УНСС.

      Вижте целия разговор във видеото.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Пишете ни
      x

      Сигнализирайте нередност

      и/или

      Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

      ** Тези полета не са задължителни.

      captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
      Трябва задължително да въведете кода от картинката
      < Назад