Фалшиви видеа с известни личности. Измамите в интернет - какви са опасностите?

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      В предаването
      Части от предаването
      Всички броеве

      Все по-често говорим за измамите в интернет и в новините на БНТ, и в предаванията на обществената телевизия, които зачестяват напоследък. Появиха се фалшиви видеа с премиера и президента, които подканят за инвестиции в комапнии, както и лица на БНТ, като това на Аделина Радева. Те биха могли да излъжат много хора. Такава фалшива реклама се появи и с водещия на "Денят започва" Симеон Иванов и д-р Спас Спасков, бивш директор на "Пирогов", в която те "рекламират" средство за лечение на стави.

      Киберекспертът Борис Гончаров и д-р Спас Спасков коментираха този сериозен проблем в сутрешния блок на БНТ.

      "Няма механизъм в този момента, който да предотврати това нещо", категоричен беше киберекспертът.

      Тенденцията се задълбочава с всеки изминал месец в глобален план. Не повече от час-два са необходими за създаването на двеминутно фалшиво видео.

      Дийпфейк е технология, която използва видео на определена личност, която има "донор" - човекът, който се опитва да я имитира.

      "Лицето на "донора" е напаснато спрямо другото лице и това води до съвсем реалистично предаване на мимиката, на изображението и дава възможност този човек да се имперсонира много реалистично. Има сериозна тенденция тези видеа да се изпълняват в реално време, а не да бъдат записани предварително.

      Първото нещо, което хората трябва да погледнат, когато попаднат на съмнителен видеоклип, е източникът - най-вече линка. По думите на Гончаров сме близо до това подобни фалшиви видеа да могат да се генерират само от текст.

      В предаването се включи и лившият директор на "Пирогов" д-р Спас Спасков, тъй като негово интервю в сутрешния блок на БНТ също беше фалшифицирано с цел продажба на "лекарство"

      "Беше пуснат такъв запис от предаването, но със сменен текст. Начинът на представянето беше фалшив - представяха ме като хирург, който дава съвети за ставни заболявания, нещо, което не съвпада с моята специалност", каза Спасков, който е рентгенолог.

      Това се прави с цяла поредица от популярни лекари. Съществено е да се познава човекът и дали би направил такава реклама - аз не рекламирам, заяви д-р Спасков.

      "Обадиха ми се приятели, които бяха разбрали за фалшивата новина и по-скоро го коментирахме като шега, но досега не ми се е обаждал някой, който да е повярвал".

      Вижте повече във видеото.

       

       

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Пишете ни
      x

      Сигнализирайте нередност

      и/или

      Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

      ** Тези полета не са задължителни.

      captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
      Трябва задължително да въведете кода от картинката
      < Назад