Предаването разказва за храм “Свети Георги Победоносец” в село Арбанаси, само на няколко километра от старопрестолния град Велико Търново. Самата църква е била с доста голямо местно значение. Самият факт, че се е наложило тя да бъде уголемявана, показва, че е била доста посещавана. Църквата „Свети Георги“ е построена между XVII и XVIII век. Тя претърпява поне една строителна реконструкция. В края на XVII, началото на XVIII, се е наложило дострояване на храма и голяма част от старите стенописи са изгубени, но върху тях са поставени стенописите от новия век.
Благодарение на ктиторския надпис над вратата се знае, че ремонтът е завършен 1710 година, благодарение на местните търговци, епитроп Стамо и Недялко, а ръката на даскал Стою и Христо е тази, която е поставила прекрасните стенописи на стените. Повече от половин век за църквата „Св. Георги“ в Арбанаси се говореше с тъга и съжаление. Причината е неуспешната работа на един италиански реставратор по красивите стенописи, които той свалил през 1972 година и те мухлясвали в депото на храма близо четири десетилетия. Много специалисти смятали, че тези безценни богатства са окончателно изгубени, защото били открити с избледнели багри и похабен живописен слой. Близо сто квадратни метра от тях наистина се оказали безвъзвратно загубени, но останалите са реставрирани от екип от десет експерти от София и Велико Търново, начело с художника-реставратор Замфир Попов.
Те вече са по стените на църквата, която отново посреща гости и туристи. Изображенията от храма „Свети Георги“ свидетелстват за сравнително нови тенденции в развитието на живописта от началото на XVIII век, които в Арбанаси се срещат в изобилие на много места. Храмът “Свети Георги Победоносец” се намира в югозападната част на село Арбанаси. Сградата е масивна каменна постройка с размери 21 на 10 метра, която се издига в просторен двор с чешма. Тук на Гергьовден местните хора се събират, люлеят люлка и раздават курбан за храмовия празник. Подробности за неговата история и за икономическия и културен разцвет на селото споделя екскурзоводът Теодора Гюлева.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News