Какви са ходовете пред България за отбранителната политика и превъоръжаването

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      В предаването
      Части от предаването
      Всички броеве

      Преосмисля се архитектурата на сигурността в Европа. Нещо любопитно от вчера, Европейската комисия съветва гражданите в общността да имат запаси за оцеляване за поне 72 часа при евентуални заплахи, случаи на въоръжения нападения, природни бедствия, епидемии, терористични атаки и прочие.
      А пък политиката "Превъоръжи Европа" се превърна в "Готовност 2030", защото звучеше твърде военно на някои страни от Южна Европа.

      Вчера в нашата страна на посещение бяха високопоставени представители на немския концерн "Райнметал". Срещнаха се с политици и представители на нашата страна. Във всичко това къде се намира България? По темата разговаряхме с бившите министри на отбраната Ангел Найденов и Николай Свинаров.

      Ангел Найденов обясни, че стратегията "2030" по същество съдържа и плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаването и модернизирането на армиите и механизма "SAFE", т.е. действие за готовност и сигурност в Европа.

      "Този механизъм предполага заемите в рамките на 150 милиарда евро, което беше единият източник на средствата за модернизиране и по който страните могат да представят национални планове и да очакват съответно финансиране както за модернизиране на армиите, така и за развитие на промишления си капацитет."

      По думите му оттук нататък можем да градим само хипотези за възможности, по които може да се развие кооперирането и съответно трансферът на технологии към български производители. Уточни, че това вече се прави "например по строителството на патрулните кораби с концерна Lurssen, по който България участва в създаването на тези патрулни кораби". Той смята, че България има далеч по-големи възможности, отколкото предложението само за производство на барут.

      Николай Свинаров акцентира, че България дълги години се е насочвала към икономическо развитие извън въоръжаване. Категоричен е, че този път не може да има плащане от страна на ЕС без реформи.

      "Този път трябва да има реформи, за да има финансиране. Аз визирам при новата ситуация, която е в Европа, много точно разпределение на права и задължения на съответните държави, изчистване в най-малки детайли на това какво могат отделните държави и това да бъде включено като елемент от финансирането по тези 150 милиарда или останалите милиарди, които Европейската комисия ще намери начин да осигури за отбрана."

      Вижте целия разговор във видеото.

       

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Пишете ни
      x

      Сигнализирайте нередност

      и/или

      Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

      ** Тези полета не са задължителни.

      captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
      Трябва задължително да въведете кода от картинката
      < Назад