Какво да правим, ако получим покана от ЧСИ?
Когато объркаме сметките може да се окажем в ръцете на частен съдебен изпълнител. В такъв случай получаваме покана за доброволно изпълнение - какъв е този документ, какво да го правим и защо е толкова важен? Това коментирахме в поредното издание на рубриката „Лични финанси със Светозар Костадинов“.
Длъжникът трябва да приеме поканата за доброволно изпълнение. Това е важен документ, който не бива да се пренебрегваме или да се вслушваме в съвети на други хора, че то каквото било вече се е случило и нищо не може да се направи. Това невинаги е така. Има и случаи евентуално на злоупотреби с власт или нарушения, които са свързани с поканата за доброволно изпълнение в този случай също трябва да си потърсим правата.
Кога и за какво може да обжалваме действията на ЧСИ?
Гражданско-процесуалният кодекс или ГПК дава ограничени възможности за обжалване на определени действия на ЧСИ.
Длъжникът може да жали в следните ситуации:
Този списък не е изчерпателен. Чл. 435 от ГПК посочва всички хипотези. Принципно може да обжалваме само онова, което е изрично посочено в ГПК, но и това може да е голямо, но може да подадем ефективна жалба срещу действията на ЧСИ. Например може да се обърнем към Министерството на правосъдието или Камарата на частните съдебни изпълнители като претендираме неправомерни действия или злоупотреба с право от страна на даден ЧСИ.
Каква е процедурата за обжалване?
Процедурата е през Окръжния съд, а в столицата - Софийски градски съд. Подава се жалба чрез съдебен изпълнител, депозира се на място в неговата кантора, а взискателят взема становище в определен срок. ЧСИ разписва мотиви и цялото дело - копие от него заедно със становището на взискателя, (Кредиторът по изпълнително дело се нарича взискател.) мотивите и жалба със заплащане на административна такса, символична по своя размер - 15-25 лв. се изпраща в съда за контрол на действията на ЧСИ. Проверката обичайно продължава от 3 до 8 месеца. Много често решението не просто е в полза на длъжника, а и в полза на справедливостта. И по този начин изпълнителното производство може да продължи без излишен натиск върху длъжника.
Обобщение:
Поканата от ЧСИ трябва да се получи и да не се неглижира - с нейното получаване започва да тече важен 14-дневен срок. Също така поканата за доброволно изпълнение дава информация каква правна защита предстои да изгради длъжника. Следете и се защитете при евентуални неправомерни действия или злоупотреба с право от страна на даден ЧСИ.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News