Какво е необходимо, за да дишат русенци чист въздух?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

17 предприятия, потенциални замърсители на въздуха в Русе, ще бъдат поставени под непрекъснат видеоконтрол в Националния координационен център към Министерството на околната среда и водите. Започват и проверките в тези заводи от комисия, съставена от няколко институции. Сигналите за неприятни миризми обаче също не спират.

Сигналите за различни неприятни миризми в Русе са ежедневие. Сред тях обаче се открова една.

Ростислав Кандиларов: „Миризма, предимно в тъмната част на деня - толкова силна, че ние се събуждаме от изключително неприятно дразнещо носа, миризма на бакелит и някакви подобни деривати.“

Димитър Недев, зам.-кмет на община Русе: „Даденият вид аромат се усеща не само с носа, усеща се и в устната кухина.“

Пенчо Милков, кмет на община Русе: „Това е нападение върху нас, върху децата ни, върху всичко, което сме."

Като основен причинител на тази миризма се счита предприятие за производство на автомобилни части.  

Инж. Христо Милков, началник на отдел в РИОСВ - Русе: „Към момента нямаме 100% убеденост, че замърсяването идва от този завод, но продължават проверките, включително и през нощно време... Интересното е, че в тия периоди, в които са участвали експерти, сигнали за миризми не са постъпвали.“

Оказа се обаче, че е констатирана сходна миризма в района на леярна за черни метали в Източната промишлена зона.

Инж. Христо Милков, началник на отдел в РИОСВ - Русе: „Дейностите се извършват в едно производствено хале, но емисиите, които са при самото лееене, се отделят в самото хале и нямат никакво пречистване и ако се отвори производствената врата или се пуснат горе вентилаторите, всичко ще излезе навън... Не може това да е допустима работна среда.“

Сформирана е и междуведомствена комисия от различни институции, която да проверява потенциалните замърсители.

Свилен Иванов, зам.-областен управител на област Русе: „Ако успеем наистина да определим още няколко такива производства, мисля, че най-накрая ще бъде разбит букетът от миризми, който трови нашия град.“

От екоинспекцията са на мнение, че само видеонаблюдението обаче не е достатъчно като контрол на потенциалните замърсители на въздуха.  

Инж. Христо Милков, началник на отдел в РИОСВ - Русе: „Това, което се вижда на камерите, не винаги е доказателства, че това е замърсяване. Ако се изпускат миризми, те могат да бъдат без цвят и няма как да ги проследиш с камера за видеонаблюдение. Т.нар. ДОАС-система ако се надгради със специфични органични замърсители, тя може да следи евентуално какви са нивата и откъде може да идват, защото тя всъщност е лъч, през който минават замърсителите и може да каже къде и откъде идва замърсителят.“  

Инж. Милков обаче уточни, че за да се случи това е необходимо финансиране и въпросът следва да се реши от Министерството на околната среда и водите.

                                                                                              Автор: Андрей Кючуков и оператора Пламен Андреев

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад