Кой трябва да поеме отговорността за Бюджет 2023? Коментар на икономистите Мика Зайкова и Георги Вулджев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Още в началото на годината, когато се обсъждаше Бюджет 2022, написах статия, в която обясних, че няма нужда от увеличение на разходите, защото имаме ниска безработица, висока инфлация и фокусът трябва да е в обратната посока. Освен това залагането на толкова дълбоки дефицити над 3% от БВП в продължение на следващия 3-годишен период е много рисково, защото лихвите сега ще тръгнат нагоре. Това каза в „Денят започва“ икономистът Георги Вулджев.

Според него макроикономическите прогнози, които са правени от предишното правителство, могат да се окажат твърде оптимистични.

„Ако имаше обективен прочит на икономическата ситуация, щеше да се прецени, че е много лесно да се стигне до момента, в който имаме много дълбоки дефицити и да сме под риск на дългова спирала, защото лихвите по дълга са твърде високи и ние не можем да ги погасим“, добави икономистът Вулджев.

Мика Зайкова смята, че България има голям проблем и той не е във високия дефицит, нито е в дълга. 

„Проблемът е в това, че няма кой да купи дълга, за да може да рефинансираме. Ако пък някой иска да го купи, той ще бъде при такава висока доходност, че няма да можем да го обслужваме. Този проблем трябва да бъде решен бързо, а това става чрез политическа и икономическа стабилизация“, допълни тя.

По думите ѝ, ако не се сформира ново правителство, парламентът ще направи бюджета. 

Вижте целия разговор във видеото.
 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад