Състоянието на българската икономика е такова, че вместо да вървим към устойчиво развитие, ние се движим към неустойчиво развитие на нашата икономика. И това е така, защото продължаваме да подценяваме какъв е ръстът на възнагражденията в България и срещу този ръст какво производство стои - дали имаме конкурентоспособно производство, дали това производство нараства като добавена стойност, дали можем да бъдем наистина партньор на повечето държави в Европа и на останалия трети свят, коментира в “Още от деня” финансистът Любомир Каримански.
Отбеляза, че и двата доклада - на Европейската комисия и на Европейската централна банка, казват, че българският темп на нарастване на трудовите възнаграждения, не съответства на производителността, която може да има държавата. Този тренд се променя само чрез инвестиции в инфраструктурата, чрез инвестиции в икономиката.
“Ако само увеличаваме заплатите, увеличаваме издръжката на един зает в икономиката на България без добавената стойност, която да ни носи производителност, това е гибелно за икономиката”, подчерта той.
Почти всички държави като че ли чакат развръзката през ноември в САЩ. Естествено тя ще има отражение, тъй като търговските и икономическите взаимоотношения както между Европа и Америка, така и между останалия свят и Америка са в достатъчно тесни връзки и няма как една политика, насочена дали към вътрешно оздравяване на икономиката, или към още по-голямо въоръжаване, да не даде отражение, допълни още той.
Вижте целия разговор във видеото.