"Наука за бизнес": Как VR и 3D технологиите могат да помагат на хирургията
Предаване: Наука за бизнес, 13.03.2021
Какво е приложението на виртуалната и разширената реалност и на 3D технологиите и как един съвместен проект на специалисти в двете области може да помага на хирургията. Това разказват учените от лабораториите по „3D креативност и бързо прототипиране“ и по „Виртуална и разширена реалност“ на София Тех Парк инженерът и докторант Благовест Златев и гл. ас. Димо Чотров във втория епизод от научната поредица „Наука за бизнес“. Поредицата е съвместен проект на София Тех Парк в партньорство с Българската национална телевизия, който е насочен към популяризирането на българската наука, родните учени и техните достижения в различни сфери на познанието.
„Медицинските реконструкции на части от човешкото тяло чрез използване на технологии като 3D и смесена реалност могат да се прилагат при обучение на лекари и при извършване на сложни операции“, обясни Благовест Златев, специалист по 3D технологии, пред водещата на поредицата, журналистката от БНТ Надя Обретенова. „Основното предимство на този метод е, че могат да бъдат направени анализи и изследвания, симулации, проби и тестове без физически контакт с пациента. Лекарите могат да направят предоперативна подготовка, а в някои случаи технологията е приложима и по време на операция, което намалява възможността за грешка“, допълни Димо Чотров от лабораторията „Виртуална и разширена реалност“. Двамата учени уточниха, че методът вече е бил представен на медици и са направени тестове върху макети. „До момента имаме положителни резултати, като сме готови да приложим техниката и при предоперативна подготовка за реални пациенти“, заяви Чотров.
Технологията включва използване на специализирани очила за смесена реалност, които позволяват да се вижда околната реална среда и пациента, но и насложената разширена реалност. „Лекарят или студентът може да обикаля около виртуалния модел, да взаимодейства с него, да преминава в различни слоеве на тъканите, което помага на хирурзите да преценят как да подходят най-добре спрямо конкретния случай“, обясни Чотров. Технологията може да се прилага както при стандартни травми, например фрактури, така и при по-сложни операции, като тези на мозъка.
VR лабораторията разработва и други проекти, сред които и популяризиране на културно- историческото наследство на страната ни. „Правим реконструкции с разширена реалност на отделни експонати от колекциите на Националния Военноисторически музей, Регионалния исторически музей- София и Националния археологически музей. Тези обекти ще могат да се видят на сайтовете на институциите, като потребителите ще могат да изберат предмет и да го разгледат в детайли“, казва гл. ас. Чотров.
Благовест Златев от лабораторията „3D креативност и бързо прототипиране“ разказа за успешния проект на екипа, когато в разгара на кризата с Covid-19, през март м. г., съвместно с голяма българска компания, само за две седмици, е изработена експериментална екипировка за създаване на защитни очила за медиците на първа линия.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News