Ново проучване: Предпочитаме малки доходи днес, отколкото двойни в бъдеще

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Проучването е направено по повод 75-та годишнина на световната асоциация "Галъп интернешънъл" и е наплавено в 56 държави по света.

53% от българите предпочитат да получат еквивалента на една месечна заплата днес, а 30% биха предпочели двойно възнаграждение, но след една година. Какво говори това? Отговорите на този въпрос дава Яница Петкова, социолог в агенция "Галъп".

Тези 30% се чувстват достатъчно сигурни, така че да предпочетат голяма награда, но отложена в бъдещето, заяви тя в студиото на "Денят започва".

"Изследването е фокусирано върху едно понятие, което е наречено "уклон към настоящето" и то е засегнато повече в поведенческата икономика, където чрез това понятие се обяснява нашата склонност да пестим, т.е. да правим осигуровки за пенсионни фондове за бъдещето или да живеем по-лекомислен живот с идеята, че когато се наложи, тогава ще оправим нещата", коментира Петкова.

По думите й, в нашата страна уклонът към настоящето е доста по-висок - 53% към 30%. По света тези стойности са 46% към 42%, като определящо е националният доход в държавата. Колкото по-развита икономически е държавата, толкова по-склонни са хората да предпочетат по-голямата награда отложена в бъдеще.

Вижте целия разговор във видеото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад