Петер Сиярто: България и Унгария имат решение за транзита на руски газ

Предаване: Панорама, 13.12.2024

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Г-н външен министър, България влиза изцяло в Шенген при унгарското председателство. Каква беше точно ролята на Унгария в това?

Това беше една от целите на нашето председателството - да разширим Шенгенското пространство с нашия съсед Румъния и техния съсед България. Винаги сме считали, че Югоизточна Европа е стратегически важна за Европейския съюз, където всички тук сме новодошли. Тук минават най-важните транзитни пътища. Икономическото ни сътрудничество е активно. Нашите общности взаимодействат живо. Така че в Шенген България и Унгария ще надградят отношенията си. Без чакане, несигурност, непредвидимост. Затова поставихме този акцент. А и за да прекратим двойните стандарти. Не можехте да влезете в Шенгенската зона заради вето на западноевропейска държава. Подобно вето се счита за нормална работа на Европейския съюз. Но когато централноевропейска държава наложи вето, това се счита за разрушаване на европейското единство. Е това са двойни стандарти. Затова имахме двойна мотивация да преодолеем проблема. Организирахме среща в Будапеща с Австрия, Вас, Румъния и унгарското председателство, която завърши с успех. И унгарският вътрешен министър успя да прокара решението. Шенгенската зона се разшири – напълно в съответствие с националния ни интерес.

Наскоро бяхте в Щатите с премиера Виктор Орбан и присъствахте на неговата среща с Доналд Тръмп и Илон Мъск. Стреми ли се Унгария да бъде гласът на Тръмп и посредник на неговите идеи в ЕС?

Е, водещата световна суперсила не се нуждае от посредници. Но от друга страна, ние сме много щастливи от избирането на президента Тръмп, по две причини. Първо, той е най-голямата ни надежда да възстановим мира в региона. Без президента Тръмп нямаше надежда. Виждате, че настоящата американска администрация силно подкрепя войната. Така че с президента Тръмп се надяваме, че конфликтът в Украйна може да приключи. Освен това, той не е мейнстрийм политик. А мейнстриймът съсипа света. Съсипа нормалния начин на мислене. С агресивната пропаганда за миграцията, за онези въпроси, знаете, ЛГБТ и транссексуалните. Връщането към нормалността ще бъде по-лесно с тази победа. Така че не е нужно да бъдем посредници. Но се радваме, че лидерството в САЩ ще бъде различно.

Но няма ли да си създадете проблеми? Например, критикуват Унгария, че е мека към Русия и Китай. Как ще балансирате между толкова много специални отношения, в които са заложени противоречия? Например, между Тръмп и Китай, между Европа и Русия?

Имаме много ясна стратегия: икономически неутралитет. Това означава, че водим външна политика, основана на националния интерес, прагматизма, взаимното уважение и практичността. Никой не трябва да ни казва какво да правим, какви отношения да поддържаме с другите. Ние гледаме на тези въпроси само през нашите собствени очи, през унгарския интерес. Следователно икономическото сътрудничество с Китай ще бъде огромен приоритет за нас. Китайските компании вложиха много и модерни инвестиции в Унгария. Но защо? Защото при нас много силно присъства германската индустрия. Така Унгария се превърна в център за сътрудничество между инвеститорите от Изтока и Запада. Няма да позволим да бъдем жертва на идеологизацията, когато става дума за икономика или политика. Разбираме, че ни критикуват от завист. С радост биха имали такова сътрудничество с китайците, но тяхното идеологизирано мейнстрийм мислене им пречи. Или Русия. Вижте, Русия е и ще остане регионална реалност. Последните 1000 дни показаха ясно, че европейската и американска стратегия за войната се провали. Защо? Ами войната е по-интензивна от всякога. Русия печели територии. Европейската конкурентоспособност намалява. Европа купува енергийни източници три, четири пъти по-скъпо. Европейците продължават да настояват за повече оръжия и обучение, както и Украйна да намали възрастта за мобилизация. Това е лудост. Трябва най-накрая да разберем, че има нова реалност. И вместо военна, да минем към мирна стратегия. Унгарците имаме една поговорка за себе си: “Унгарците не са прави, но ще бъдат.” Надявам се европейците да разберат, че е трябвало да следват стратегията, която ние защитаваме през последните 1000 дни.

Въпросът обаче е как ще избирате. Още един пример. Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на Газпромбанк. Ако заради това България трябва да спре газопровода, който води до Унгария, как ще реагирате?

Имах много обнадеждаващи преговори с вашия президент и с вашия министър на енергетиката. И двамата ме увериха, че можем да разчитаме на България като надежден транзитен партньор. Това беше много успокояващо. От друга страна, в последните седмици си сътрудничихме образцово с Турция, България, Сърбия, Словакия, страните, които бяха засегнати от тази мярка на загубилата и напускаща американска администрация. И открихме как можем да се справим с предизвикателствата на този нов санкционен режим. Намерихме решение за разплащанията, чрез което “Газпромекспорт” да извършва плащанията към Булгартрансгаз. Днес след моите преговори съм уверен и спокоен, че продължаваме да разчитаме на България като надежден транзитен партньор. Но от друга страна, ще Ви кажа нещо за това, което американската администрация ни наложи. Такава мярка е много недружелюбна и несправедлива - и донякъде нарушава нашия суверенитет. Защото безопасността на енергийните доставки е въпрос на национален суверенитет. Изложиш ли ги на риск, нарушаваш суверенитета на тази страна.

Имате отлични отношения със сегашното ръководство на Северна Македония. Даже бившият премиер Никола Груевски е в Унгария. Дали ги насърчавате да изпълнят - или да избегнат условието за започване на преговори с ЕС? Българите да бъдат вписани в Конституцията.

Ръководството на Северна Македония е голям приятел на Унгария. Вашето ръководство, вашият президент също е голям приятел на Унгария. И ние се надяваме, че нашите приятели ще станат приятели помежду си след време. Не давам съвети на другите, освен ако не поискат. Мога да предложа помощ, ако е необходима. Като унгарско председателство направихме всичко, за да проведем първата междуправителствена среща между ЕС и Северна Македония. Поради известните на всички събития, за съжаление, не беше възможно. Но ние се надяваме, че може да бъде постигнато споразумение между вашите страни, което ще направи възможно Северна Македония да върви напред по пътя на интеграцията по-бързо. Така че се надяваме, че вие, българите и северномакедонците, ще успеете да решите този въпрос заедно.

Но това е въпрос между Северна Македония и ЕС, а не между Северна Македония и България.

Вие сте прав: придаването на двустранен характер на такива въпроси не е начинът да се върви напред. Но разбираме, че България като страна-членка на ЕС има определени изисквания. И разбираме, че Северна Македония би искала да се доближи до ЕС. Ние искаме Западните Балкани да се присъединят възможно най-скоро. Очевидно има определени условия, които трябва да бъдат изпълнени. И се надяваме, че в бъдеще ще се върви устойчиво по пътя на интеграцията.

За каква Европа мечтаете? Няма ли да се съгласите, че едно пълно поражение на Украйна означава поражение за всички ни?

Вижте, чувал съм много пъти тези изрази през последните 1000 дни - победа над Русия, победа на Украйна, поражение на Украйна… но никой не каза какво означават тези изрази. Ако ме попитате за каква Европа мечтая, ще повторя, че мечтая за мирна Европа. В 21-ви век в сърцето на Европа се води война. Трябва да я спрем. Трябва да се спасяват животи. Ако Украйна намали наборната възраст на 18 години, ще загинат много украински младежи. Искаме ли го? Не! Така че нека спрем войната. Мирна Европа е номер едно. Второ, Европа, която не губи, а печели конкурентоспособност. За съжаление, през последните години тя губеше поради свръхидеологизирана икономическа политика. И трето. Не искам да мечтая за федералистка Европа. Това ще е кошмар. Никакъв федерализъм! ЕС не е супердържава. Брюксел не е имперска централа. ЕС трябва да бъде силна интеграция на силни държави, които се придържат към своето национално и културно наследство, религия, национални характеристики. Това се опитваме да сглобим. Не е лесно. Половин година унгарско председателство не беше достатъчна. Но направихме много в тази посока.   

 

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад