Проф. Радостина Александрова: Идеята на ваксинацията е да създаде имунна памет

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Ние се състезаваме с вируса и ако преди два месеца разполагахме само с маски и дезинфектанти, днес на наша страна е ваксината, каза вирусологът проф. Радостина Александрова.

Всяка една ваксина, за да е разрешена от съответните регулаторни органи, е отговорила на много сериозни изисквания за безопасност и ефективност. Така че не би трябвало да изпитваме недоверие към тях, допълни проф. Александрова.

Тя препоръча да имаме по-голямо доверие в науката и медицината. „Ваксините помагат да не се разболеем, а ако все пак се стигне до заболяване, да не е сериозно“, разясни вирусологът. И даде пример с ваксината срещу Хепатит B, която не може на 100 % да предотврати острата инфекция, но напълно предотвратява тежките животозастрашаващи състояния.

„Имунният отговор трябва да започне още при първата среща – било то с вируса или с ваксината. Той има своята динамика. Ваксината наподобява това, което се случва и при естествена инфекция. Имунен отговор ще дойде една седмица след първата среща с ваксината или вируса, но за да се разгърне напълно, са нужни две-три седмици“, каза Радостина Александрова.

Повечето от ваксините имат нужда от втора доза, чиято роля е да опресни паметта, която сме получили при първата ваксинация. Идеята на ваксинацията е да създаде имунна памет, каквато създава и естествената инфекция. Втората доза трябва да опресни първата и да осигури по-продължителен и ефективен имунен отговор, каза още тя.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад