Протестите в Иран и сценариите за развитие на ситуацията в страната - коментар на Тихомир Безлов
Предаване: Денят започва, 13.01.2026
Лятото, покрай ирано-изралската война, имахме опасения, че евентуално падене на режима в Иран ще доведе до много тежки последици за стабилността, които могат да ни засегнат. Тогава нищо не се случи, но сега ситуацията е доста по-различна, особено след “венецуелския ефект”, след който склонността на “новата администрация” да преминава границите, които обикновено не се преминават, е очевидна. Това отбеляза в студиото на “Денят започва” Тихомир Безлов - главен експерт в програма “Сигурност” на Център за изследване на демокрацията, в коментар за случващото се в Иран и сценариите за развитието на ситуацията в страната.
“Ще видим какво се случи, защото очевидно Иран е много по-влиятелна страна от Венецуела за нашия регион, с много повече последици. Има много прогнози, че падането на този религиозно-теократичен режим може да доведе до разпадане на самата държава, което мога да се сравнява с последците на Арабската пролет. Засега не виждаме някакви потоци на мигранти към Турция - основното трасе към Западна Европа. Ние сме вече в различна ситуация след Шенген. Ако погледнем данните за незаконната миграция през 2025-та, ще видим, че трасето започва да се премества от България към Сърбия, от Гърция през България към Румъния, понеже няма граница, което е доста по-трудно за контрол, отгледна точка на традиционните мерки”, обясни той.
По думите му повечето експерти коментират, че “много по-голяма е вероятността режимът отново да успее да ограничи протеста”, но добавя:
“Проблемът е новият фактор - заплахата на администрацията на Тръмп да се намеси.”
Какво още каза експертът по сигурността вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News
