Протестите в Турция - кметът на Истанбул Имамоглу остава в ареста

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Най-масовите протести в Турция от десетилетия не спират. Пета нощ на ожесточени сблъсъци в Истанбул след временното отстраняване на кмета Екрем Имамоглу от длъжност. 

Протестите не преминават без инциденти. Тази нощ полицията е задържала 66 души, а в столицата Анкара е имало сериозни ексцесии. 

В Истанбул протестиращите се опитали да се насочат към площад „Таксим“, но полицията е предотвратила това, използвайки водни оръдия, гумени куршуми и обгазяване.

На този фон Народнорепубликанска партия проведе първични избори за президентския вот през 2028 година. Единственият кандидат беше арестуваният и отстранен кмет на Истанбул Екрем Имамоглу.

Около 15 милиона души са гласували в подкрепа на Имамоглу, който в момента е в затвора в Силиврия. Той обяви, че е радостен от подкрепата и заяви, че управляващите ще получат своето възмездие.

Подкрепа за протестиращите изрази и известният поп певец Таркан, който каза, че се гордее с народа си и с усилията им за защита на демокрацията.
 

От Истанбул предават нашите специални пратеници Айше Сали и операторът Огнян Колчаков, вижте повече във видеото. 

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад