Русия е предприела мащабно нападение с крилати ракети и дронове срещу енергийни обекти. Въздушна тревога е обявена в цялата страна. По думите на президента Зеленски това е една от най-масираните руски атаки по електроснабдяването на Украйна. Противовъздушната отбрана е успяла да свали 81 от общо 93 руски ракети. Енергийната система е сред приоритетните сектори, в които трябва да се вложат средства за възстановяване, каза в интервю за "Светът и ние" Ихор Жалоба, президент на "ПанЕвропа" за Украйна. Той е международен университетски преподавател, включително и в Дипломатическата академия на Украйна. Ветеран е от войната с Русия и наскоро е демобилизиран. С проф. Жалоба разговаря Николай Кръстев.
БНТ: Благодаря ви, господин Жалоба, че приехте поканата на БНТ да бъдете наш гост. Да започнем нашия разговор оттук – как ще работи Украйна след 20 януари с новия президент на САЩ?
Ихор Жалоба: Честно ли? От 3-4 месеца хората дискутират какво ще стане с изборите, какво ще стане след тях, а сега всички се питат какво ще стане след 20 януари. Първо, аз малко се изморих от това и второ – за мене винаги е било важно това, което правим в Украйна. Постоянно казвам на всички, на студентите си, че се помага на силния, подкрепя се силния. За мене ключово е какво ще направим в Украйна, какви успехи ще имаме. Сега, например, ние направихме Министерство на националното единство. По бюрократичен път не се решават подобни неща. Хората отиват в страни, които са успешни и бягат от такива, които са неуспешни. Затова, ако ясно кажем на целия свят, не само на собствените си граждани, какво планираме да направим в тази критична ситуация, какви стъпки предвиждаме, какви промени предвиждаме, тогава всичко друго ще се реши на момента, ще дойдат и ще ни подкрепят, защото ще повярват в нас, така, както повярваха в нас през февруари – март 2022 година, когато всички си мислеха, че Киев ще падне за 72 часа, а Украйна – за три седмици. Но ние го преодоляхме, подкрепиха ни.
Дълбоко съм убеден, че трябва да осъществим необходимите реформи в държавата, в армията, за да бъдат те максимално ефективни. Ето това е мобилният ми телефон, с който за 4 часа, докато седях в лагера ни, успях да оформя пенсионирането си. Светът е на цифровите технологии и можем да го използваме максимално. Това е едно на ръка и второ – можем да се противопоставим на мощта с тази технология. В началото започнах като пехотинец, а после бях част от екипаж на дрон. Във военното противопоставяне между танк за няколко милиона евро и дрон за сто евро – побеждава дронът. Тоест ние имаме възможност да използваме всичко това, включително за оптимизация на държавното управление и всичко свързано с него. Заради това ще си сътрудничим с която и да е страна, с който и да е народ на света, където народът е избрал своя президент или правителство. Но ние също така ясно разбираме, че президентът на тази страна ще отстоява интересите си, също както ние ще защитаваме нашите. Ние трябва да убедим този президент, че е в негов интерес и в интерес на неговата страна да ни подкрепи, също както е в наш интерес да защитаваме свободата си.
БНТ: Президентът Зеленски предложи създаването на нова Контактна група за прекратяването на руската война в Украйна. Какво очаквате от нея?
Ихор Жалоба: Какво означава прекратяване на огъня? Кой гарантира прекратяването на огъня? Вече сме имали няколко прекратявания на огъня, защото войната се води от 2014 година. За това време тази страна показа, че не държи на думата си. Имаме меморандума от Будапеща, имаме големия договор с Русия от 1997 година, имаме редица договори, гарантиращи нашия суверенитет, териториална цялостност, демаркационни договори и др. Имахме и Минск 1 и Минск 2 и какво стана? Гарант за прекратяването на огъня може да бъде силната украинска армия и други силни армии, които подкрепят украинската армия. Друго Путин не разбира. Затова отдавам дължимото на всички дипломатически усилия, които се правят, за да се запазят животи. Разбирам ги, но трябва да разбера също, че това няма да доведе и до по-голяма война, отколкото тази, която е сега.
БНТ: Президентът Зеленски предложи под формата на гаранции Украйна да получи членство в НАТО и ЕС. Достатъчни гаранции ли са те за страната ви?
Ихор Жалоба: Току-що дадох интервю, в което журналистка ме попита какви дипломатически усилия е трябвало да се направят, за да не се допусне да се стигне до 22 февруари. За мене такъв шанс имаше през 2008 година, когато първо Русия трябваше да бъде наказана за агресията ѝ срещу Грузия и второ, на срещата в Букурещ, Украйна трябваше да бъде приета в НАТО. Сега вървят дискусии за НАТО и за това какво ще стане с него. Надявам се, че дискусиите ще имат успешен край и че НАТО ще остане и тогава това може да бъде гаранция, но паралелно с това вървят дискусии за това какво ще стане, когато Русия нападне Прибалтика и какво ще направи НАТО.
Буквално преди три години нямаше подобни дискусии, защото се знаеше, че автоматично трябва да се окаже помощ на член на Алианса. Има ли днес гаранция, че на който и да е член от Алианса ще му бъде оказана помощ от останалите страни членки на НАТО? Аз преподавах „Теория и история на международните отношения”. Светът се намира сега в поредната турбулентна ситуация. Навремето това е станало през 1648 година, когато настава Вестфалският ред, въз основа на който се появява Виенският ред, Версайско-Вашингтонската система, Ялтенско-Познанската и т.н. и какво стана? Ето, ООН не работи, много институти не работят. Тоест при новите условия, трябва да направим нов международен ред. Тези институти трябва да са ефективни, за да направят невъзможни подобни войни, каквито имаме днес. Заради това съм дълбоко убеден, че както Украйна има нужда от реформи, така имат нужда от реформа ЕС и НАТО, но по този въпрос съм абсолютно некомпетентен.
БНТ: Господин Жалоба, в кои сектори първоначално ще трябва да се вложи много за да може да се обнови страната ви – енергетика и кой още сектор предполагам ще бъде необходим?
Ихор Жалоба: В областта на енергетиката ние наистина трябва да диверсифицираме нашата система, която е наследство от съветско време. Тя не е толкова лоша, но в условията на война, виждате, че ако се унищожи едно голямо предприятие, това води до загубата на електроенергия, вода и т.н. За енергетиката съм напълно съгласен, а също така инфраструктурата — железопътна, самолетна и т.н. И разбира се, от гледна точка на перспективите на Украйна, това е сферата на военната индустрия. Всички сектори имат нужда от инвестиции, но селското стопанство, например, знаете, у нас е доста силно развито, преработвателната промишленост също. Ние имаме потенциал, имаме кадри, произвеждаме ракети, самолети, имаме какво да предложим на света и ето защо смятам, че икономиката ни трябва да бъде подкрепена, за да заработи.
БНТ: Последен въпрос: България може ли да разчита на подкрепата на украинските власти за участието ѝ в процеса на възстановяване на страната ви?
Ихор Жалоба: Това ще бъде резултат от промените, от които се нуждае Украйна. Дълги години говорим за това, че трябва да направим благоприятна, добра среда за бизнеса в Украйна. Към ден-днешен сме постигнали някои неща, но това не е окончателно. Когато се отворим, всички ще видят перспективите в Украйна и с радост ще посрещнем всеки инвеститор, който дойде при нас и се съгласи да работи по прозрачните, цивилизовани правила, които ние направихме за себе си и за другите, които виждат нашата перспектива. Няма съмнение и че днес ние сме благодарни на всяка страна, на всеки гражданин, който ни подкрепя и ни помага. Това е много важно. Ако успеем да решим тези въпроси, при потенциала, който има Украйна, това ще е печалба, както за Украйна, така и за ЕС и в този случай и за България. Ние имаме общото ни Черно море.
БНТ: Благодаря.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News