Вендинг машините между интереса на пациента и на фармацевта

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Да има или да няма вендинг машини за лекарства, трябва ли да се увеличи броят на денонощните аптеки? Има ли златна среда между нуждите на пациентите и възможностите на фармацевтите?

В Италия вендинг машини има до аптеките, от които след приключване на раборния ѝ ден хората могат да си вземат лекарства, които са без рецепта, както и тестове за ковид, за бременност, биберони, разказа Иван Димитров, председател на Български пациентски форум. И отговорността за съдържанието на тези машини е на аптеката.

"Не виждам проблем, който може да попречи това да се случи в България. Естествено контролът и текстовете трябва да бъдат направени така, че никой да не може да си позволи лукса да сложи медикаменти, които се изписват с рецепта - това трябва да е ясно на обществото", подчерта Иван Димитров и добави, че това важи и за всички политици, които се опитват да вкарват хаос във всичко, което се случва в България.

"Хаосът, който се случва в българското здравеопазване през последните години е проблем на политическата ни класа. Така, че ако държавността реши, че иска да направи възможността българският пациент да може да намира лекарства правилно в райони, в които няма достъп, може да го направи по начина, по който се прави. Не е нужно да измисли топлата вода. Съществува законодателство".

Човешко право не е достъпът до лекарства, а достъпът до фармацевтична грижа, заяви Антон Вълев - председател на УС на Националната аптечна камара. Допълни, че лекарството е средство.

"Средство за фармацевтична грижа може да е съвет, може да е лекарство. Правилно трябва да обърнем парадигмата. Хората имат нужда от обгрижване".

Обгрижването на пациентите не става с машина, категоричен беше Антон Вълев. Показа листовки на медикаменти, в които ясно е записано, че преди употреба на лекарство трябва да се говори с лекар или фармацевт. Как ще говорят с машината, попита той.

Предложи следното: "Преди да се тръгне да се прави каквото и да било законодателство в сферата, който има идея нека да дойде да говори с бранша. Нашите предложения от години са много прости - тотално нов закон за лекаствоснабдяването, който премахва концепцията, че лекарствата са стока, която се продава. Фармацевтът всъщност предоставя фармацевтична грижа и на базата на тази концепция се прави райониране".

Отрече да има липса на желаещи фармацевти да работят в малките населени места. Проблемът е друг, смята той и той се корени в желанието на общините да плащат на фармацевт минимална заплата.

Пенка Георгиева - председател на пациентските организации "Заедно с теб" не се съгласи с аргументите на Антон Вълев, защото по думите й в малките населени места аптеки масово няма.

    "България не е София. Какво правят възрастните хора? Защо фармацевтите извиват ръцете на пациентите и злоупотребяват с морала за сметка на търговските интереси".

Тя попита, ако ви заболи зъб в малко населено място - от къде взимаш обезболяващо? Заяви, че липсата на морал е обявяването в публичното пространство и организирането на протести от страна на фармацевтите, заяви Пенка Георгиева.

    "Разбира се, че ще протестираме", отговори й Антон Вълев, ако този законпроект стане закон.

Вижте целия разговор.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад