Защо системата за ранно известяване при бедствия беше тествана без предупреждение - говори собственикът на фирмата-изпълнител

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      В предаването
      Части от предаването
      Всички броеве

      Не е имало хакерска атака на системата за ранно предупреждение при бедствия BG-ALERT, която разпрати хиляди съобщения за опасност на абонатите на един от мобилните оператори в сряда вечерта. Това каза в студиото на "Денят започва" Николай Симеонов - собственик на системния интегратор, отговорен за изпратените съобщения.

      Всичко беше въпрос на една грешка при многократни продължителни тестове. Няма никакви атаки към нас, потвърди Симеонов и обясни:

      "Системата разполага с такъв тип верификация, но в процес на тестването ѝ не цялата процедура се е изпълнила от служителя и затова се е стигнало до този случай."

      Разработването на системата и целия проект е продължило 1 година.

      "Внедрихме я и я предадохме на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" и вече започнахме да извършваме тестове многократно с всички мобилни оператори. Самите тестове тогава са започнали в 12:00 часа и са приключили вечерта", обясни Николай Симеонов.

      Не всички абонати на мобилния оператор са получили въпросните съобщения, защото е имало канселиране на операцията, която е била предприета с изпращането.

      Вижте целия разговор във видеото.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Пишете ни
      x

      Сигнализирайте нередност

      и/или

      Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

      ** Тези полета не са задължителни.

      captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
      Трябва задължително да въведете кода от картинката
      < Назад