Завръщат ли се старите болести – проф. Тодор Кантарджиев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Холера, морбили, коклюш - болести, забравени с десетилетия, в последните години започнаха да се завръщат. Къде грешим? В студиото на “Говори сега” разговаряхме с проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Има тенденция към завръщане на старите, забравени болести и това не е отскоро. Когато едно заболяване, което може да се предотврати с ваксина и го няма дълго време, интересът към ваксинирането спада по един много глупав принцип, че ваксинирането е безсмислено, защото болестта я няма. Когато обаче не се провежда ваксинация, болестите се връщат, обясни проф. Кантарджиев.

Даде за пример разпространението на коклюш, което благодарение на адекватната намеса на общопрактикуващите лекари, е овладяно в разумни граници. Изрази притеснение, че ваксината срещу коклюш е една и срещу дифтерия и детски паралич, както и за тетанус. Тетанусът не може да вземе епидемични размери, не е така обаче с детския паралич и с дифтерията.

“Последният случай на взрив на дифтерия беше през 1993 г. И от 7 заразени деца в Сливенско, 6 умряха. Дифтерията е заболяване, характерно със засягане на гърлото и обикновено дифтерийният токсин е този, който причинява смъртта на децата.”

Проф. Кантарджиев каза, че холерата спря нашето внимание, защото е нещо екзотично. Припомни, че вносни много случаи в България са регистрирани през 70-те години на миналия век.

“Това беше седмата холерна пандемия и повечето наши съседни държави бяха засегнати, особено в бившите съветски републики. Именно затова у нас се взеха много строги мерки за холерата. В момента това заболяване не представлява опасност за нашето здравеопазване.”

Проф. Тодор Кантарджиев се спря и на темата с разпространението на дървеници, като подчерта, че те не причиняват и не разнасят тежки заболявания. Посъветва при пътуване с влак или при настаняване в хотел, чонек добре да огледа дървените части, където има сглобки, дали има буболечки и дали се виждат изпражненията им, които представляват черни точки. Не мбива да се сяда на такова място.

“Буболечките дървеници хапят само нощно време и то човек, който не се движи. Освен това излъчват вещества, които привличат и други хапещи като тях.”

Вижте целия разговор във видеото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад