120 години олимпийски игри

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Тази седмица се навършват 120 години от провеждането на първите модерни олимпийски игри. България е една от 14-те страни учредителки на възобновеното олимпийско движение, а първият български олимпийски състезател е швейцарецът Шарл Шампо. Неговият олимпийски медал се пази в Музея на спорта.

Идеята за възстановяване на античните олимпийски игри е на френският благородник Пиер Дьо Кубертен. Според него спорта е важна част от самоусъвършенстването на човека. Така в желанието си да популяризира атлетиката барон Кубертен съставя план за възстановяване на игрите. През пролетта на 1896 година на Мраморния стадион в Атина, построен от Ликург през 4 век преди Христа, се провеждат първите съвременни олимпийски игри. Така започва една нова ера в развитието на спорта.

Катя Иванова, главен уредник, Музей на спорта: "На този стадион, който има форма на елипса, присъстват 80 хиляди възторжени гърци, които след изпълнението на техният национален химн чуват и изпълнението на олимпийският химн."

Състезания се провеждат между 6 и 15 април. В тях участват 311 спортисти, от 14 страни. Българската делегация е официално командирована и изпратена в Атина с постановление на Министерският съвет. Неин предводител е Тодор Йончев, а швейцарският учител по гимнастика Шарл Шампо, поканен от тогавашният министър на просвещението да преподава в България, представлява страна ни в три дисциплини.

Катя Иванова, главен уредник, Музей на спорта: "„Прескок на кон на длъж“, „Прескок на кон“ и на „Успоредка“. "

Преди 120 години на всеки от участниците в Олимпиадата се е давал медал. В „Музея на спорта“ медалът на първия български олимпиец-швейцарец, се пази в отделна витрина. Неговият пример е последван и от други български медалисти.

Катя Иванова, главен уредник, Музей на спорта: "Имаме състезатели олимпийци, които са имали виждането, че не само техните близки трябва да виждат техните отличия, а и всички които се интересуват от спорт да ги виждат в Музея на спорта."

За славните олимпийски постижения, зад витрините на музея напомнят още отличия, лично дарени от спечелилите ги спортисти - два златни медала на бореца Георги Мърков и боксьора Георги Костадинов, сребърните и бронзовите отличия на Дияна Йоргова, Йорданка Благоева и Красимира Гюрова.

Музеят на спорта се намира в сградата на Националния стадион „Васил Левски“, там може да видите още интересни спортни експонати. А ние пожелаваме на нашите спортисти след участието им в Рио 2016 колекцията му от олимпийски медали да се увеличи. Въпреки Кубретеновият принцип който казва „Не е важна победата, важно е участието“.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад