Българо-македонски проект за винопроизводство

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

“Обмен на опит и добри практики във винопроизводството“. Това е проект по Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Македония, по който работят организации от двете страни в продължение на година. По проекта е изработена винена карта на региона с информация за лозята, сортовете, които се отглеждат, и винопроизводителите от двете страни на границата, разказва за "Денят започва" Николай Янев.

Целта на проекта е да допринесе за по-доброто икономическо развитие на този трансграничен регион, в който винопроизводството заема немалък дял. В изработената карта са включени около 30 винопроизводители от

Благоевградска област и източните райони на Република Македония.

“Тая карта сме се постарали да даде максимална детайлна информация за това къде се намират избите, какви сортове преработват, какви вина правят”, обяснява Станимир Стоянов - председател на Съюза на енолозите в България.

Любителите на виното могат да получат информация къде могат да опитат вино от уникалните сортове в Пиринския край  - “Широка Мелнишка”, ”Керацуда” и “Рубин”, както и от характерните за Република Македония “Вранец” , “Медеревка”,”Жилавка”.

“Обучихме над 60 енолози и винопроизводители и всички, които се интересуват от винената култура в двата региона”, разказва Борислава Авджиева от Сдружение “Евроинтегра”.

Освен със специфични техники, прилагани в лозаровинарството, те са били запознати също с европейското законодателство и стратегиите за производство и износ на вина. Българските експерти са помогнали на

партньорите си от западната ни съседка да създадат и Съюз на макодонските енолози.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад