Без вода

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Жители в местността Акчелар край Варна се оплакват от това, че вече 5 години имотите им са в регулация, но все още не е прекаран водопровод. Вариантите за тях са да си носят вода за пиене от града, а за други нужди - от водоноската, която веднъж седмично посещава района. Някои са опитвали да си изкопаят кладенец, но и там често удрят на камък, защото не стигат до вода.

Д-р Румяна Бояджиева наследява семейна къща в местността Акчелар през 1968 година. Оттогава постоянно живеещите там се увеличават, има и семейства с малки деца, за които липсата на вода е сериозен проблем.

Д-р Румяна Бояджиева: "Това е една много абсурдна ситуация да живееш в голям европейски град град и да нямаш прекарана вода. Миналата година направихме писмо до кмета и до областния управител с молба да бъде водоснабден района, но ни отговориха, че такива средства не са предвидени в бюджета. Ние сме първа категория, градска зона от няколко години и плащаме данъци като за първа зона. Ние досега нямаме яснота какъв е проблемът, кои от ръководните органи какво ще направят, иначе ние бихме съдействали."

За местността Акчелар има разработен план за регулация, който е приет на сесия на Общинския съвет, но тази регулация не е проведена на място, обясни директорът на Дирекция “Инженерна инфраструктура и благоустройство” към Община Варна.

Петър Гърбузов, Дирекция “Инженерна инфраструктура и благоустройство”- Община Варна: "Причината е изключително големият финансов ресурс, който трябва да бъде осигурен, Общината да тръгне по всички местности, където има приета улична регулация да отчужди всички имоти. Не виждам как може да се случи с бюджетни средства.”

Ето защо от Общината предлагат на живеещите в Акчелар същия вариант, който се прилага през последните години за всички местности край Варна.

Петър Гърбузов: "Ние в момента по главния път правим водопровод и оставяме отклонения към всички улици и имоти към главния път. Оттам нататък хората, които живеят в зоната, могат като частна инициатива - идват, подписват си договор с кмета, че кметът им предоставя правото да изграждат съоръжение за тяхна сметка, те вече ако навлизат в частни имоти помежду си си уреждат взаимоотношенията, издава им се разрешително за строеж и се включват в канализацията, която в момента я правим, без да се разкопава тази улица, защото ние сме оставили отклонение да може да се ползва."

Сдруженията и кооперациите, които ще извършват подобен род услуги, ще бъдат освободени от всякакви такси – поне това са решили общинските съветници. Така прекарването на водопровод ще струва на живеещите в местностите край Варна единствено сумата, която искат фирмите-изпълнителки. Проектът се съгласува с ВиК Варна, подписва се заедно с Общината и веднага след това се издава разрешително за строеж. Процедурата не отнема много време, казват експертите.

В пряко включване по телефона д-р Бояджиева заяви, че отговора на Общината не я удовлетворява. Тя каза, че пред нея има доста неизвестности и въпроси. Нейна справка във ВиК е показала, че трябва да инвестира между 10 и 15 хиляди лева за целта.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад