Трафик на имигранти. Кой стои зад каналджиите?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Хиляди имигранти навлязоха в Австрия и Германия през почивните дни. Някои от тях отказаха регистрация в Германия заради плановете си да продължат пътуването към роднини във Великобритания. Гърция, Македония, Сърбия, България и Унгария са държавите, през които най-често преминават бежанците.

Разрастването на бежанската криза в Европа, за новия живот на имигранти, за разликата между трафиканти и каналджии в "Денят започва" говориха Камелия Димитрова - секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора, антропологът Харалан Александров и журналистът Мохамед Халаф.

Каналджийството представлява престъпление срещу държавата - помогнато е на група лица да преминат незаконно нейните граници. Трафикът на хора, обаче, е доста по-сериозно, по-сложно престъпление и е срещу личността, каза Камелия Димитрова. То има повече компоненти - набиране и въвличане, транспортиране през граница, след това държане в принуда и експлоатация на лица, уточни тя.

"Икономическата изгода и изключително ниското уважение към законите и правилата, характерно за част от българската популация", са сред мотивите, които могат да накарат обикновен човек да стане каналджия, предположи Харалан Александров и добави, че със сигурност причините са много и най-различни.

Според Мохамед Халаф усложняващата се бежанската криза се дължи на ескалацията на етническите и религиозни конфликти в арабските страни. През следващите месеци няма изгледи те да бъдат разрешени, напротив - те ще се разраснат и ще обхванат нови арабски държави, прогнози журналистът.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад