Д-р Гълъбова: Смяната на часовото време ни влияе много зле
Смяната на часовото време, особено през пролетта, ни влияе много зле, каза д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", в студиото на "Денят започва". И есенната смяна ни се отразява зле, макар че спим с час повече, защото нашият биологичен часовник е настроен по някакъв начин, обясни тя.
"Пролетно време ние го пренастройваме, което отнема време да се адаптираме, след това по това време отново се връщаме към естественото биологично време, но във всички случаи нашият биологичен часовник, респективно всички ние страдаме", поясни д-р Гълъбова.
Ние, хората, сме част от всичко, което се случва в природата, това е един интегрален механизъм и всеки един от нас е малка частица от него и нещо в този механизъм се разстройва насила, коментира директорът на болница "Св. Иван Рилски". И през пролетта, и през есента страдаме от лошо настроение, биологичният ни часовник е свързан с отделянето на хормони, те имат пикове и падове в определени части на денонощието, а хормоните са свързани с всички наши функции и ние трябва да правим насила нещо, което хормонално точно в този момент не ни е отредено да правим и от това страдаме. Това не отключва психози, но нарушеният сън може да доведе до тревожни разстройства при по-лабилни хора.
Има разлика при адаптацията през пролетта и през есента, есенно време е по-леко привикването към промяната - необходими са 3-4 дни, през пролетта е възможно и месец да не ни стигне. Хората тип "сова" по-тежко понасят смяната на времето от типа "чучулига".
"Всяко въздействие насилствено върху нашата природа не действа добре. Всеки опит да се върви насилсвено срещу биологията не действа добре на човека", категорична беше д-р Цветеслава Гълъбова.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News