Рокади на високо ниво - теории и конспирации

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Кристалина Георгиева заема поста на изпълнителен директор на Световната банка и се оттегля от Европейската комисия. Оставката на еврокомисаря беше неочаквана за повечето български политици. Реакциите бяха разнопосочни, а не липсваха и конспиративни теории.

От Страстбург пък дойде новината, че български евродепутати от ПЕС и АЛДЕ са подкрепили спорната резолюция на Европарламента за насърчаване на миграцията и така документът е приет с 339 срещу 333 гласа. В гласуването са участвали 4-ма евродепутати от ДПС и 3-ма от БСП, тоест общо 7 български гласа в подкрепа на резолюцията.

В "Денят започва" евроновините с българско участие коментираха политологът Даниел Смилов и Нено Димов от Института за дясна политика.

Според Даниел Смилов поста, на който отива Кристалина Георгиева, е много висок и престижен, с големи отговорности, като в същото време България ще има еврокомисар. "Така че за някаква нетна загуба за страната и изобщо не може да става дума. Сега по-скоро е въпросът да се концентрираме върху това кого ще изпратим, защото не трябва да забравяме, че от качествата на Георгиева зависеше това тя да получи толкова висок пост, както и заместник-председателското пост Комисията. Комисията е колективен орган и много зависи какви качества има човека за това какъв ресор получава", каза политологът.

Нено Димов се съгласи с казаното и добави, че по-скоро ще имаме нетна печалба. До момента имахме човек в Комисията на много добър пост, който трябва да се заслужи, а не се дава, и затова качествата на следващия ни еврокомисар са от съществено значение за ресора, който ще получи. Освен еврокомисар вече ще имаме и директор на Световната банка - тоест позициите, които ще бъдат заети от българи, вече са две, добави анализаторът.

На въпрос за приетата в Европарламента спорна резолюция с подкрепата на 7 български гласа Димов посочи като притеснително, че социалистите-евродепутати подкрепят декларацията, лидерът на БСП Корнелия Нинова я отхвърля, а "трети виден представител на тази партия" заявява, че я харесва, но няма да я подкрепи заради една точка. Според него този разнобой сочи, че в БСП има "обезличаване", "няма идеология" и при евентуално бъдещо управление на БСП и ДПС ще имаме сериозни трудности при решаването на проблемите с бежанците, защото липсват умения за справяне с глобални кризи.

За Даниел Смилов ситуацията е "изгубени в превода" - българският политически елит и изпратените от него представители в Брюксел говорят различни езици и не се разбират. Причините, според него, са различни - институционални, "неразбиране, разминаване в смислите",  както и разминаване между позицията на българските социалисти и "промиграционните сили" в Европа, които традиционно са леви.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад