Раждаемостта в България следва европейските тенденции. В последните 5 години имаме по-висока раждаемост от Германия и Италия, но истината е, че България намалява. И това е много по-комплексен проблем, отколкото чисто здравния. Той надхвърля значително правомощията на здравния министър, това заяви в предаването "Животът и други неща" д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването. Той допълни, че много хора напускат страната, че у нас смъртността е по-висока, а продължителността на живота е по-малка. В резултат на това се получава една бързо топяща се нация.
Петър Ганев от Института за пазарна икономика коментира и още един проблем, за който спомена д-р Константинов, а именно разминаването между данните, които се подават от администрациите на родилните домове и тези на Националната статистика. Оказва се, че за миналата година например над 6000 живородени деца не са описани и подадени като данни от болниците. Факт е обаче, че от началото на кризата децата са по-малко. Раждаемостта има много ясна връзка с коефициента на заетост, подчерта той.
Георги Бърдаров, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", посочи, че в демографията се получава отложен ефект. Тепърва в детеродна възраст влизат хората, родени в най-голямата криза (1997-1998), т.е. ще намалява детеродният контингент, коментира той. Това ще бъде демографски колапс. Той акцентира върху проблема с промяната на структурата на населението, но допълни, че големият проблем е промяната на възрастовата структура, тъй като ние сме държавата с най-ниска средна продължителност на живота в ЕС и с най-застаряло население.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News