Демографският колапс на България. Говори Георги Бърдаров

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

България се топи. По темата наш гост е Георги Бърдаров - заместник декан на Геолого-географския факултет в Софийския университет, д-р по география на населението и селищата. Бърдаров преподава демография, етно-религиозни конфликти, урбанистика. Спечели конкурса на бНТ "Ръкописът" с романа си "Аз още броя дните". Негов е и един от най-четените разкази в интернет "За петата ракия или колко е хубав животът".

Кое е истината: че ромките раждат много и на малка възраст или че българските спряха да раждат? И двата факта са истина. Ромите имат друга етнопсихология, характерна за индийския субконтинент, откъдето произхождат. Това там е масово явление и те са най-устойчивият етнос в цялата човешка история. Напуснали са родните си места в 4 в. н.е., пръссанли са се по целия свят, нямат собствена държава, но са се съхранили. Интересното при тях е, казва д-р Бърдаров, че те винаги взимат част от езика, от културата на мястото, където са се установили, но запазват своята самобитност, начин на живот, начин на мислене и поведение, характерно за техния етнос. Той няма аналог в световен план, поясни Бърдаров.

Що се отнася до проблемите с образованието на младите роми, доктор Бърдаров изнесе данни, получил покрай работата си по образователен проект в села Куклен, известно с пъстрия си етнически състав, където почти 100% от младите момичета от различни етноси и религии завършват средно образование. Чрез превенция и разговори с родители, смята той, може да бъде решен проблемът с ниската възраст на раждане и отпадането от училище на децата в ромските райони.

А българките раждат по-малко, защото ние сме част от развития свят, а в него това е устойчива тенденция: повишено ниво на образование, променена ценностна система, ниска раждаемост. Няма държава в Европа с коефицент на раждаемост над 2. Когато се говори за раждаемост с данн, трябва да отбележим и това, че през последните 27 години България е неизменно в първата тройка на държавите с най-висок отрицателен естествен прираст, но на това не се обръща внимание, подчерта Бърдаров.

Още за демографските тенденции в Европа и света можете да научите от видеозаписа на целия разговор с д-р Георги Бърдаров.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад