Десислава Танева: Заместителите в храните са безопасни

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За качеството на храните, които купуваме в нашите магазини разговаряхме днес с министъра на земеделието и храните Десислава Танева.

След като сме пълноправен член на ЕС, ние изпълняваме и регулациите на общността. "28 страни-членки, спазвайки единни регулации по отношение на производство и предлагане на храни при отворен пазар, имат еднакво предлагане като видове продукция." Това означава, че каквито и национални решения да приеме България, единственото, което тя може да постигне е да ограничи собствения си бизнес, но като предлагане в магазините ще остане това качество, каквото е в момента. Тук усилията са насочени към етикетирането, за да може потребителят без усилие да разбере какво му се предлага - хранителен продукт от растителен произход или продукт от истинско мляко. Цената е също един от критериите, по които правим разлика за съдържанието на стоката. Част от продуктите са със заместители с цел поевтиняване. Тя беше категорична, че тези добавки са безопасни за здравето и увери, че има европейска система, която следи да се спазват много стриктни правила по отношение на това кое е безопасно и кое не.

Във връзка с референдума, с който Великобритания реши да напусне ЕС и търговските отношения на страната с България, министър Танева заяви, че "нашият стокообмен с Великобритания е винаги с положително търговско салдо. 1/3 от нашия износ към Обединеното кралство е от зърнени суровини - основно слънчоглед и царевица, следва пилешкото месо и млечните продукти, които са номер едно по отношение на кризата, в която сме от 2014 г. Принципно общността е нетен вносител на земеделски стоки и храни в стокообмена си със страните-членки и това означава, че един пазар, който е бил вносител на такива нетни суровини е взел решение да излезе от общността." Тя коментира, че това решение няма как да се харесва на когото и да било, но това е сигнал, че всяка от страните-членки трябва да си даде сметка, че това е реакция към начина, по който се управлява общността. Министърът на земеделието открои, че трябва да се намали бюрократизмът по отношение на органите, които контролират и управляват един или друг от секторите, за да може да се взимат по-експедитивни решения. По думите й един такъв пример е кризата в млечния сектор.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад