Дигитална сигурност и цифровизация

В предаването ще видите:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

България има уникалният шанс да се появи на световната карта по време на председателството на Съвета на Европейския съюз участвайки активно в дигиталната трансформация на пазарите.

Петър Иванов, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България: Светът е едно малко място вече, информацията тече навсякъде, никой не се интересува къде е локализирана компанията ти, ако си в интернет пространството и това е една огромна възможност за България, особено когато имаме и дигитален комисар - г-жа Мария Габриел.

Според изпълнителният директор на Американската търговска камара към Европейския съюз Сюзън Денгър Европа трябва да освободи дигиталния си потенциал.

Сюзън Денгър, изпълнителен директор на Американската търговска камара към Европейския съюз: Цифровизацията трябва да бъде петата свобода, дигиталната информация би трябвало да тече свободно. Ако преминава свободно, не само вътре в страните, но и в Европа и международно. Това е истински тласък за иновациите и индустриите и би създало много повече работни места и растеж. Това е просперитет за Европа и европейските граждани.

Дигиталната сигурност как ще се защити в такъв случай в България и в цяла Европа? Ако аз бих могъл да ви отговоря щях да ви отговоря, но това е едно от предизвикателствата, защото ако преди десетина години хакерите използваха най-вече пробивите, за да стават известни след това хората започнаха да ги използват, за да откраднат данниили пари, днес говорим вече, че хакерите успяват да обърнат президентски избори, парламентарни избори. Могат да повлияят на общественото мнение.

Киберсигурността е и един от основните проблеми, пред които се изправят не само институциите но и бизнеса не само в Европа.

Сюзън Денгър, изпълнителен директор на Американската търговска камара към Европейския съюз: Потенциално в сферата на локализирането на данни все още има лека неохота от страна на някои членове на ЕС да напредват. Бих искала да останем положително настроени, че все още сигурността не е представена като причина за рестрикция при преноса на данни. Има потенциален проблем в това, но се надявам да работим върху това по време на председателството.
Петър Иванов, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България: Да погледнем положително, не само нашите институции не са готови, а на много места по света не са готови. Защото това преосмисля целия начин, по който тече социалният живот в една държава, както виждаме и политическите институции не са готови за дигитализация и те малко са изненадани от това явление.

По данни на проучване сред европейски предприемачи 75% от тях считат, че бъдещето е в дигиталните технологии, но само 20 или 30 процента от тях правят усилия да адаптират някои дигитални технологии в бизнеса си. Само 5% от тях са склонни да правят разходи за преквалификация на работната сила.

Томислав Дончев: Дигиталната вълна не идва, тя ни залива и ако не можем да плуваме и терминът не е добър, защото той реферира към оцеляване и спасяване, а аз бих искал да се научим да водим, да се учим да играем играта, не просто да се спасим, да оцелеем.

Единният цифров пазар има потенциал да допринесе 415 милиарда евро годишно към европейската икономика сочат данни на аланиз на Европейската комисия. Това би стимулирало създаването на нови работни места.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад