Докъде стигна ремонтът на Изборния кодекс?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Седем законопроекта за промени в прясно приетия Изборен кодекс разгледаха депутатите от правната комисия на първо четене. Два от тях – този на Радан Кънев и Георги Кадиев, връщат разпоредбите от кодекса „Манолова“. Този на ДПС настоява да се приеме препоръката на организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за въвеждане на агитация на чужд език, различен от българския, по време на предизборна кампания, както и за премахване на принципа на оседналост. Законопроектът на ДПС настоява за отмяна на задължителното и на електронното гласуване. Законопроектът на ГЕРБ, който се оказа и единствено приетият, в съавторство с реформаторите отваря възможностите за разкриване на т. нар. автоматизирани избирателни секции, но оставя броя на заявленията на 60  и тавана от 35 секции в една държава.

Гости в студиото на „Денят започва“ бяха депутатите Георг Георгиев от ГЕРБ, Юлиан Ангелов от ВМРО Патриотичен фронт, Филип Попов от БСП и Четин Казак от ДПС.

„По никакъв начин не подценяваме вота в чужбина, по никакъв начин не искаме да дискриминираме нито един български гражданин, независимо от това къде се намира той, а смятаме, че трябва да бъде действително постигната една широка консенсусна база, защото Изборният кодекс трябва да бъде това“, каза Георгиев.

Относно увеличения брой на заявленията за разкриване на секция Ангелов каза, че това не би трябвало да е проблем, тъй като те могат да се подават по електронен път и българските общности в чужбина трябва да бъдат по-активни. Той смята, че Изборният кодекс дава повече права на българите зад граница отколкото на тези в страната.

„В този си вид този принцип за оседналост вместо да оказва по един дефинитивен начин къде могат да гласуват българските граждани на Местни избори, т. е. да оказва общината, към която те имат трайна обвързаност като място за тяхното гласуване, в този си вид т. нар. принцип за оседналост лишава окончателно, безвъзвратно стотици хиляди български граждани въобще от правото да гласуват на Местни избори. Това е нещото, което поставяме и никога не сме приемали въвеждането на този принцип за оседналост“, каза Казак.

Според Попов електронното гласуване не решава проблема с това всеки да може да гласува, независимо от това къде се намира, задълбочава проблема с купения вот, защото се извършва от неконтролирана среда, извън секционна избирателна комисия.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад