По думите му историята трябва да се помни.
На митингите ние обясняваме какво се е случило, но без нотка на омраза. Само за да наблегнем на следващото поколение, за да е в час и да знае какво се е случило, разясняваме какво е било. Ако хората не си прощават, няма да има бъдеще. Разбира се, болката остава и ако нанесем следваща болка на следващи поколения с нашия изказ или с нашите действия, това не е толерантно, обясни той.
На въпрос за бъдещето на АЕЦ "Белене" Аталай заяви, че спиране на изграждането на централата е било грешно решение.
Спирането на проекта върна хората към 1981 година, когато беше започнат, и към 90-те, когато беше замразен. Проектът беше икономически издържан, беше изградена една структура на проекта. Аз съм убеден, че тогава той можеше да бъде осъществен, продължи народният представител.
Според него сега това "ще бъде една авантюра".
Трябва да видим условията, държавата как ще участва. Ние имаме реакторите. Какво правим с реакторите? Ще продадем реакторите на фирмата, която дойде? Как ще следим безопасността след това? Или ще влезе държавата с участие, където ще трябва да отделя средства за инвестиране? Ще инвестира ли държавата или само апортната вноска ще внесем, запита Аталай.
За него това е въпрос, по който обществеността трябва да има яснота - не само за детайлите в проекта, но и за пласирането на произведената енергия и складирането на ядрените отпадъци. Едва след това политиците ще могат да се взимат решение.
Вижте във видеото целия разговор.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News