Екатерина Захариева: Добре е да има референдуми, но енергията на хората не бива да се хаби напразно

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

След промените в Конституцията и Закона за съдебната власт, които осигуриха разделянето на ВСС на две колегии, сега се подготвят и следващите законови промени, които засягат преди всички кариерното развитие на магистратите. За дебата между очакванията и реалността и за това как тези промени ще направят крачка към по-бързо и справедливо правосъдие говорихме в студиото на "Денят започва" с министъра на правосъдието Екатерина Захариева.

Според Захариева е добре Конституционният съд да се произнесе дали един въпрос е противоконституционен или не е, както и за кокво може да се инициира референдум., като след това е добре да бъде попитан и по част от конкретните въпроси. "Добре е да има референдуми, но енергията на хората не бива да се хаби напразно. Те трябва да са сигурни, че въпросите, които са зададени, могат да намерят реализация напрактика", смята тя. По нейно мнение е хубаво да бъде ясно за какво може и за какво не може да се задават въпроси и призова да бъдем внимателни.

В случая с предстоящия референдум, Народното събрание е било длъжно да го подкрепи, особенно когато става въпрос за подписка с над 400 000 валидни подписа, каза Захариева. Тя обясни, че президенът е избран с над 400 000 гласа и счита, че за може той да инициира референдум е едно от правомощията, които е редно да има. Тя уточни, че тек не става въпрос за излючително голямо разширяване на правомощията на държавния глава, но той все пак е избран пряко от хората.

Министърът счита, че е трабвало първо да бъде въведено електронното гласуване и даване на възожност на нашите сънародници зад граница да гласуват лесно, като едва тогава да бъде намален броя на секционните комисии. От тази гледна точка тя смята, че следва Народното събрание да преосмисли част от текстовете в Изобрния кодекс. Все пак тя отбеляза, че има много важни и добри неща в този кодекс.

Съдебната реформа е и залог за оцеляване на правителството. Основното, което събира ГЕРБ с Реформаторския блок е това да бъдат постигнати резултати в тази реформа. Вече е предложена следващата част от промените в съдебната власт и те възбудиха дебат. Първият е около правомощията, които се предлагат на общото събрание на съдиите. Председателят на ВКС реагира, че това може да отнеме права на председателя. Захариева заяви, че е очаквала втората част на закона да възбуди повече интерес, защото тя много пряко засяга всеки един от магистратите. Там са главите за кариерно развитие, за дисциплинарна отговорност, за имуществената отговорност, за новите правомощия на Инспектората, за атестирането, за начина, по който ще се самоуправлява съда, за реформата в прокуратурата. Министърът обясни, че законопроектът е голям и наистина е много важно да се обсъдят сериозно нещата. Спорният текст е предложен на роботната група, но Захариева е била на мнение, че той трябва да се смекчи. Именно такова предложение е било направено и прието на свъета. Тя обясни, че е дебатирано по много въпроси и са стигнали до част от разпоредбите вчера, но очаква в петък още по-бурен дебат по отношение правомощията на Инспектората.

Има хипотеза, че властта на главния прокурор е неограничена и безпределна, заради това, че възбуждайки наказателно производство срещу който и да е магистрат той винаги може да го отсрани. "В Закона за съдебната власт има един текст, за който ВКС е сезирал Конституционния съд, за безсрочно отстраняване от длъжност на магистратите", каза Захариева. Тя увери, че са предвидени изменение още преди произнасянето на съда. По нейно мнение една от най-големите пречки пред независимостта и безпристрастността е корупцията в съдебната система.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад