Филм за филма: “Благополучен случай”
„Лачените обувки на българското кино – документалните филми” е проект, който стартира по БНТ1 на 27 септември 2015 година. Форматът е продължение на „Лачените обувки на българското кино – игрални филми”, с който БНТ отбеляза 100-годишнината на на българското кино. Заглавието е вдъхновено от класическия филм „Лачените обувки на незнайния войн“ на Рангел Вълчанов – режисьорът, признат от своите колеги за един от най-добрите в историята на българското кино, който освен игрални е снимал и награждавани документални филми („Пътешествие между два бряга”, „Индия, любов моя” и др.).
Водещи на „Лачените обувки на българското кино – документалните филми” са проф. Божидар Манов – един от най-авторитетните кинокритици и журналистът от БНТ1 – Александра Гюзелева. Има три студийни предавания на живо, посветени на българското документално кино, в които са дискутирани етапите в развитието на българската документалистика, успехите и провалите и големите имена на документалистиката.
Темите на студийните предавания на живо са:
Първи ефир: „Най-добрите български документални филми – преди и след Промяната – запознаване със селектираните „златни десетки”.
Втори ефир: „Филмите, които промениха историята”.
Трети ефир: „Българският преход – фасада и истина”.
Форматът няма състезателен характер. Излъчени са 20 документални филма, чиято селекция е осъществена от 10 от най-изявените експерти в областта на документалистиката и киното. Регламентът бе те да посочат 10 заглавия на филми, създадени преди 1989 и 10 – след това, във финалната класация всеки един от режисьорите може да бъде представен само с един филм. Техните предложения, заедно с тези на водещия на предаването – проф. Божидар Манов оформиха представителна селекция. След обработката с прост сбор на гласовете се оказа, че в челните десетки на филми от преди и след 10 ноември 1989 година има режисьори с повече от един филм. Това са:
Адела Пеева, 2 филма: „Чия е тази песен” и „В името на спорта”
Андрей Паунов, 2 филма: „ Георги и пеперудите” и „Проблемът с комарите”
Костадин Бонев, 2 филма: „Вапцаров. Пет разказа за един разстрел” и „Европолис – градът на делтата”
Николай Волев, 2 филма: „Дом No8” и „Грънци”.
Следвайки първоначално обявения принцип :„ Един режисьор – един филм ” от класацията отпадна заглавието с автор един и същ режисьор, събрало по-малкото гласове от общия сбор. От всички посочени заглавия на български документални филми, първите 10, създадени преди 10 ноември 1989 и първите 10 – след тази дата, събрали най-много гласове, определиха и заглавията, които БНТ ще излъчи в продължение на двадесет седмици след началото на формата.
Всеки от документалните филми е показан след късометражен модул , които разглежда контекстуално проблемите, които филмът засяга, времето, личностите, авторите и лентите свързани с темата, развитието на жанра и историята на българското документално кино.
„ЛАЧЕНИТЕ ОБУВКИ НА БЪЛГАРСКОТО КИНО – ДОКУМЕНТАЛНИТЕ ФИЛМИ” показва живота на България и обществото й, запечатан на лента с безпристрастното око на документалната камера. Цел на формата е и да обърне внимание на значението на документалното кино като усещащо пулса на обществото, носител на истина за човека и времето, както и да направи възможна срещата между широката българска публика и практически по-малко известното и почти непознато за нея документално кино.
Геновева ДИМИТРОВА
Кинокритик. Дълги години редактор на списание „Кино“ и вестник „Култура“. Преподавател по филмов анализ в Нов български университет и на лекционния курс „Да мислим киното“ в Софийския университет „Климент Охридски“. Награда на СБФД за оперативна критика през 2006 г. Годишна награда за теория и критика на Българската филмова академия за книгата си „Въртележки на абсурда. Руското игрално кино (1991-2011)
Антония КОВАЧЕВА
Директор на Българската национална филмотека. Член е на ФИПРЕССИ (Международната федерация на филмовите критици), била е журито на фестивали в Краков, Оберхаузен, Лайпциг и Ротердам.
проф. д.н. Божидар МАНОВ
Кинокритик, ръководител на катедра "Кинознание" в НАТФИЗ, преподавател в НБУ. Разработва и преподава курсове по: "Филмова критика", "Теория на изображението", "Продуцентство и авторско право в аудиовизията", "Поетика на екранните изкуства". Вицепрезидент на ФИПРЕССИ (Международната организация на филмовите критици). Председател на Управителния съвет на асоциация Академика 21.
Катерина ЛАМБРИНОВА
Завършила е Кинознание в НАТФИЗ, редактор в сп. „Кино” и на фестивалните вестници на последните фестивали на българското документално кино „Златен ритон“. Пише сценарии, има публикации във вестник „Култура”, списание „Алтера”, „Въпреки” и др.
Иво ДРАГАНОВ
Доцент по театрално и филмово изкуство/телевизия/. 2011г. – Годишната награда на Българската филмова академия за филмова критика. Работил е като изпълнителен директор на телевизия „Европа”, програмен директор на Канал 1 на БНТ, заместник-директор по въпросите на филмопроизводството в БНТ, заместник-директор на Българската национална филмотека.
Искра ДИМИТРОВА
Кинокритик и дългогодишен редактор в списанията "Филмови новини", "Филм" и "Филм мания". Член на националните художествени комисии и журита на български фестивали във всички видове кино. Главен редактор на сайта на Съюза на българските филмови дейци. Автор на стотици публикации във всекидневния и специализирания печат.
проф. д-р Надежда МАРИНЧЕВСКА
Доктор в Института за изкуствознание - БАН, ръководител на сектор „Екранни изкуства”; награда на Съюза на българските филмови дейци за теория за книгата "Квадрати на въображението: естетика на анимационните техники", 2006
Стефан КИТАНОВ
Продуцент, директор на „София Филм Фест”(от 2001г.), включен от сп. “Варайъти” сред 50-те най-значими филмови събития в света и е признат за най-успешния международен кинофестивал в България. Стефан Китанов е национален представител на България в управителния борд на ЕВРОИМАЖ, Страсбург, в периода 1997–2000 г. , бил член на жури на фестивалите във Венеция, Кан, Карлови Вари, Москва, Висбаден, Франкфурт, Мотовун. През 2007 и 2008 г. е член на журито за определяне на номинациите за наградата LUX на Европейския парламент. Китанов е носител на наградите „Златно перо” и „Златна мартеница”.
Деян СТАТУЛОВ
Сценарист и кинокритик, програматор в Дома на Киното, доктор по киноизкуство и телевизия . Бивш директор на Международния студентски филмов фестивал (’98,’99).
Людмила ДЯКОВА
Людмила Дякова е български кинокритик. Завършила Кинознание във ВИТИЗ "Кр. Сарафов". Главен редактор на сп. "Кино". Член на ръководството на сдружение "Критика" в СБФД.
Петя АЛЕКСАНДОВА
Доктор по кинознание, преподавател в Нов български университет (1995), доцент (2012). Активен член на ФИПРЕССИ (Международната организация на филмовите критици) – член на неговото жури на София Филм Фест 2007. Редактор в издаваното от БТА месечно списание за култура ЛИК от 2000 до 2011г. Носител на наградата за оперативна критика на Филмовата академия и Съюза на българските филмови дейци (2010). Сценарист на документалния филм „Кърджали: лица от пейзажа (2001).
Класацията на всеки един от критиците се съхранява в документацията на формата Лачените обувки на българското кино - документалните филми" и е на разположение на всеки, който има професионален интерес.
ДЕСЕТКАТА ФИЛМИ СЪЗДАДЕНИ ПРЕДИ 10-ТИ НОЕМВРИ 1989 ГОДИНА
„Благополучен случай”/1988/
СТФ „Екран”
Режисьор: Васил Живков, Сценарист:Васил Живков
„Броени дни” /1977/
СТФ „Екран”
Режисьор: Георги Стоев-Джеки, Сценарист: Христо Илиев - Чарли , Оператор: Иван Цанев и Милан Огнянов
„Вечният музикант”/1979/
СНПДФ „Време”
Режисьор: Оскар Кристанов, Сценарист:Христо Илиев-Чарли , Оператор: Иван Цонев
„Дом No 8”/1987/
СИФ Творчески колектив „Глобус”
Режисьор:Николай Волев , Сценарист: Николай Волев , Оператор: Емил Христов
„Дишай” /1988/
СТФ „Екран”
Режисьор: Юрий Жиров, Сценарист: Виолет Цеков, Георги Аврамов , Оператор: Огнян Логофетов, Музика: Ценко Минкин
„Есенно”/1982/
СНПДФ „Време”
Режисьор: Панчо Цанков , Сценарист: Панчо Цанков , Оператор: Любомир Халачев
„Захари Стоянов”/1975/
СНПДФ „Време”
Режисьор: Юлий Стоянов, Сценарист: Яко Молхов , Оператор: Иван Цанев
„Коми, хората”/1985/ - 37 мин.
СИФ Творчески колектив „Глобус”
Режисьор: Петър Попзлатев, Сценарист: Петър Попзлатев, Оператор: Емил Христов
„Сънувам музика” /1985/
СИФ Творчески колектив „Глобус”
Режисьор: Анри Кулев, Сценарист: Борис Христов , Оператор: Андрей Чертов
„Феномен”/1974/
СТФ „Екран”
Режисьор: Невена Тошева, Сценарист:Проф. Никола Шипковенски, Оператор: Йордан Стоянов
ДЕСЕТКАТА ФИЛМИ СЪЗДАДЕНИ СЛЕД 10-ТИ НОЕМВРИ 1989 ГОДИНА
„Азбука на надеждата”/2003/
Продукция: АРГО ФИЛМ, с подкрепата на НФЦ
Режисьор: Стефан Командарев, Сценарист: Юрий Дачев , Оператор: Антон Бакарски Музика: Стефан ВълдобревВапцаров.
„Вапцаров. Пет разказа за един разстрел”/2013/
Продукция: Тривиум филмс , с подкрепата на НФЦ
Режисьор: Костадин Бонев, Сценарист: Ивайла Александрова , Оператор: Константин Занков
„Георги и пеперудите”/2004/
Продуцент: AGITPROP/България, CHANNEL 4/Великобритания, YLE TV2/Финландия, CBC/Канада, HOS, SVT/Швеция, NRK/Норвегия, WGBH/САЩ
Режисьор: Андрей Паунов , Сценарист: Андрей Паунов , Оператори: Борис Мисирков и Георги Богданов. Музика: Иво Паунов, Вихрен Паунов
„Коридор номер 8”/2008/
Продукция: Агитпроп
Режисьор: Борис Десподов, Сценарист:Борис Десподов , Оператори: Борис Мисирков и Георги Богданов, Музика: Петър Дундаков
„Неонови приказки”/1992/
СНПДФ „Време”
Режисьор: Елдора Трайкова, Сценарист:Димитър Дерелиев , Оператор:Емил Христов
„Последната линейка на София”/2012/
Копродукция: Камера - Димитър Гочев, СИА - Росен Цанков (България)/Хърватия/Германия
Режисьор: Илиан Метев, Сценарист: Илиян Метев , Оператор: Илиян Метев, Методи Метев, Музика: Том Кирк
„Приключено по давност”/2009/
Продукция: Фондация Утре, Екшън студио
Режисьор: Малина Петрова, Сценарист: Малина Петрова , Оператор:Георги Николов, Музика: Божидар Петков
„Разкази за убийства”/1993/
Продукция: БЪРЪ ФИЛМ
Режисьор: Иглика Трифонова, Сценарист: Меглена Кунева , Оператор: Рали Ралчев
„Стефан Стамболов – съзидателят и съсипателят”/1991/
СНПДФ „Време”
Режисьор: Светослав Овчаров , Сценарист: Светослав Овчаров , Оператор:Георги Чолаков
„Чия е тази песен?”/2003/
Продукция: АДЕЛА МЕДИЯ 99, с подкрепата на НФЦ
Режисьор: Адела Пеева, Сценарист: Адела Пеева , Оператор: Жоро Неделков
Селекция преди 1989г. подредена по азбучен ред:
А пожари няма - 1973 - реж.Илко Дундаков
Балканската война 1912 - 1913 - реж. Иван Жеков
Благополучен случай –1988 - Васил Живков
Броени дни (1977) на Георги Стоев-Джеки
В ателието - 1984 - реж. - Невена Тошева
В името на спорта – 1983 - реж. Адела Пеева
В царството на розите - 1928 реж. Александър Вазов
Вечният музикант – 1979 - Оскар Кристано
Ген - 1985г. - реж. Павел Васев
Грънци – 1983 - Николай Волев
Да спасим въздуха - 1977 - реж. Атанас Киряков
Дишай –1988 - реж. Юрий Жиров
Дом No 8 – 1987 - реж. Николай Волев
Еверест – радост и мъка - 1984г. - реж. Милан Огнянов
Един ден в София - 1946г. реж. Захари Жандов
Есенно – 1982 - реж. Панчо Цанков
За Нешка Робева и нейните момичета - 1985г. - реж. Георги Дюлгеров
За служебно ползване - 1988г. - реж. Атанас Киряков
Захари Стоянов –1975 - реж. Юлий Стоянов
Звеното - 1975г. - реж.Невена Тошева
Здравейте, мили деца - 1973г. - реж. Христо Ковачев
Йерархията при животните - 1971г. - реж. Георги Стоев - Джеки
Коми, хората – 1985г. - реж. Петър Попзлатев
Кратка автобиография - 1981, реж. Здравко Драгнев
Към града - реж. Веселина Геринска
Момчето, което наричаха Господин Възхищение - 1987г. - реж. Юлий Стоянов
Нашето море - 1929г. - реж. Кирил Петров
Овчарско - 1978г. - реж. Христо Ковачев
Орфей и говедата - 1998г. реж. Здравко Драгнев
От едно до осем - 1966, реж. Христо Ковачев
Пантеон - 1988г. реж. Малина Петрова
Патешка история - 1980г. - реж. Стилиян Парушев
По начин най-благороден - 1985г. - Юлий Стоянов
Пътешествие между два бряга - 1967г. - реж. Рангел Вълчанов
Разкази за морето / За хората и рибите - 1980г. - реж. Аврам Игнатов
Релси в небето - 1962г. - реж. Едуард Захариев
След аплодисментите "Отвъд аплодисментите и хулите" - Стилиян Иванов
Стената - 1988, реж. Искра Йосифова
Стрели над водата - 1975г. - реж. Константин Георгиев
Строители - реж. Христо Ковачев
Стълба към небето - 1988г. - реж. Влади Ковачев
Сънувам музика – 1985 - реж. Анри Кулев
Тетевенска 24 - 1984г. - реж. Малина Петрова
Толкова ли съм лош ! - 1965г. - реж. Невена Тошева
Тъпанът е голяма музика - реж. Никола Ковачев
Учители - 1978г. - реж. Невена Тошева
Феноменът – 1974 - реж. Невена Тошева
Хора след облаците - 1946г. реж. Захари Жандов
Шешкинград - 1974г. - реж. Васил Живков
Селекция след 1989г. подредена по азбучен ред:
Азбука на надеждата – 2003г. - реж. Стефан Командарев
Вапцаров. Пет разказа за един разстрел – 2013г. - реж. Костадин Бонев
Василица – 1996г. - реж. Радослав Гизгинджиев
Вляво от пътя Лондон –Калкута – 2011г. - реж. Михаил Мелтев
Възможни разстояния – 1992г. - реж. Иглика Трифонова
Вятърът на оголената луна – 2003г. - реж. Иван Младенов
Генко – 1994г. - реж. Боряна Пунчева
Георги и пеперудите – 2004г. - реж. Андрей Паунов
Горяни – 2011г. - реж. Атанас Киряков
Гражданинът кино – 2014г. - реж. Коста Биков
Граница на мечтите – 1996г. - реж. Георги Балабанов
Димитър Шишманов. За размишление – 2014г. - реж. Ралица Димитрова
Европолис – градът на делтата – 2009г. - реж. Константин Бонев
Животът е прекрасен, нали? - 2001г. - реж. Светослав Драганов
Загадката Веда – Словена – 2012г. - реж. Анри Кулев
Иван Кирков – да се спасиш в спомена – 2009г. - реж. Атанас Киряков
Изгубени в затворената линия – 2010г. - реж. Константин Занков
Казан – реж. Никола Ковачев
Като на кино – 1999г. - реж. Юлий Стоянов
Книга на мълчанието – 2014г. - реж. Анри Кулев
Който тръгнал е сам – 2012г. - реж. Ралица Димитрова
Копнеж по нови неща – 1999г. - реж. Любомир Халачев
Коридор номер 8 – 2008г. - Борис Десподов
Кръстю Раковски – един обречен – 1991г. - реж. Невена Тошева
Момчето, което беше цар – 2011г. - реж. Андрей Паунов
Неонови приказки – 1992г. - реж. Елдора Трайкова
Орфей и говедата – 1998г. - реж. Здравко Драгнев
Отело – 2008г. - реж. Иван Младенов
По особено жесток начин – 2006г. - реж. Росен Елезов
Последната линейка на София 2012г. – реж. Илиан Метев
Последните черноморски пирати – 2013г. - реж. Светослав Стоянов
Приключено по давност – 2009г. - реж. Малина Петрова
Проблемът с комарите и други истории – 2007г. - реж. Андрей Паунов
Пътешествие между два филма – 1998г. - реж. Коста Биков
Разкази за убийства – 1993г. - реж. Иглика Трифонова
Родени с века – 2000г. - реж. Елдора Трайкова
Северна Корея в епохата чухче 2003 – реж. Елена Йончева
Северната страна на слънчогледа – 2006г. - реж. Иван Младенов
Срещи с Иречек – 2009г. - реж. Юлий Стоянов, Асен Владимиров
Стеафан Стамболов – създателят и съсипателят – 1991г. - реж. Светослав Овчаров
Стоичков – истината за легендата – 2012г. - реж. Борислав Колев
Страсти по Леа – 2000г. - реж. - Николай Йотов
Търпението на камъка – 1998г. - реж. Костадин Бонев
Фердинанд Български – 1995г. - реж. Светослав Овчаров
Хляб над оградата – 2002г. - реж. Стефан Командарев
Цветанка – 2012г. - реж. Юлиян Табаков
Чия е тази песен? – 2003г. - реж. - Адела Пеева
Класацията на всеки един от критиците се съхранява в документацията на формата Лачените обувки на българското кино - документалните филми" и е на разположение на всеки, който има професионален интерес.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News