Лачените обувки на българското кино - документалните филми. Втора вечер
"Лачените обувки на българското кино – документалните филми" е продължение на специалния формат на БНТ, посветен на 100-годишнината на киноизкуството в България. Водещи и на втората "документална" вечер са Александра Гюзелева и проф.Божидар Манов.
В изминалите неделни вечери след първото предаване зрителите видяха документалните ленти „Есенно“, „Броени дни“, „Дом № 8”, “Захарий Стоянов“. Останалите филми ще могат да видят в неделните вечери по БНТ 1 до края на месец февруари догодина. Преди всяка творба десетминутни въведения представят избраното произведение през погледа на днешните зрители и се вижда, че класиката вълнува и днес. Истината винаги е вълнуваща, особено когато е облечена в изкуство и запомнящи се образи.
Днес повдигаме завесата към още автори, филми и проблеми пред българската документалистика в онова сложно време, когато правенето на кино е било и криеница с окото на цензурата. Да си припомним, че преди 1989г. са се правили над 60 документални филма годишно. Затова и важни имена и произведения останаха извън селекцията. По време на втората вечер става дума и за тях.
Здравко Драгнев е творец с открояващо се присъствие, филмът му "Орфей и говедата" е носител на наградата "Златен ритон".
Никола Ковачев ни напусна преди 10 години, филмите му остават недокоснати от времето, а въпросът от "Е, и?" остава да звучи и търси отговор и днес.
Не е възможен разговор за българското документално кино преди 89 г. без явлението "Христо Ковачев". Ярък творец, оставил школа след себе си, но заиграл опасния танц на таланта с властта. Спомняме си за него с откъси от филмите му "Овчарско", "Гларуси" и "Човек от народа".
Властта преди 10 ноември наистина е давала пари за кино, но е следяла под лупа за спазването на идеологическите правила. За ограничената свобода, цензурата и пътищата за нейното заобикаляне разговарят гостите в студиото. И виждаме кадри от шеговитите филмчета „Фокус”, пускани с кинопрегледите в кината през 60-те години, под редакцията на Радой Ралин и с участието на Джони Пенков. И от филма "Сол" на режисьора Едуард Захариев и оператора Иван Цонев. За онова време на цензура е и разговорът с режисьора Адела Пеева, автор на филма "В името на спорта".
През 80-те години българските документалисти показаха не само талант, но и доблест на граждани - Васил Живков с "Благополучен случай", Малина Петрова с "Пантеон" и, разбира се, "Дишай" на Юри Жиров.
Големите документалисти съумяват да поставят големите въпроси на своето време. Гледайте след ефира и прекрасния филм на Оскар Кристанов "Вечният музикант"!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News