Геополитика и сигурност. Има ли решение на конфликта в Сирия?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Ръководителят на Следствения комитет на Руската федерация Александър Бастрикин пристигна в Египет и проведе съвещание на на летището на столицата Кайро. Заедно с него в страната пристигна допълнителна група руски следователи. Поводът е, че в края на октомври руски самолет с над 200 души на борда се разби над Синайския полуостров. Машината е изпълнявала чартърен полет от курорта Шарм ел-Шейх до Санкт Петербург. Групировката Ислямска държава обяви, че тя носи отговорност за инцидента. Френски и британски източници допускат, че трагедията е била причинена от бомба на борда. Според Москва обаче подобне твърдения са неверни. Къде е истината? Отговор на този въпрос потърсихме заедно с арабиста Владимир Чуков и д-р Мохамед Халаф.

Според проф. Владимир Чуков трябва да поставим акцент върху битката между версиите. Прочитът на това, което се случи е с много силен геополитически нюанс. Дали става въпрос за терористичен акт или за механична повреда в самолета. На база на фактите, до които стигна следствието, с 90% сигурност можем да кажем, че се касае за терористичен акт, но все пак трябва да бъдем коректни и да изчакаме заключението на следствените органи. Той обаче се спря на някои белези, които характеризират инцидента именно като терористичен акт, а именно - локацията, обстановката, множество поведенчески белези на Ислямска държава именно в тази част на Синайския полуостров. Признаването на всички тези факти обаче от страна на Русия би повлияло на войната в Сирия, каза още той.

Случващото се в Сирия вече не е вътрешен, а световен проблем. В момента разногласието между различните регионални и световни играчи е много голямо, коментира д-р Мохамед Халаф. По думите му случаят с руския самолет не може да бъде разглеждан по друг начин, освен като атентат, дело на Ислямска държава и то вследствие именно на войната в Сирия. Той изрази мнение, че Путин е подценил ситуацията в тази страна, тъй като Близкият Изток е "блато, в което вече потънаха НАТО - в Афганистан, американците - в Ирак. Проблемът на Сирия няма да се реши, защото там вече се разпределя новият Близък Изток и силите в региона", категоричен беше д-р Халаф.

По повод свиквания днес КСНС при президента д-р Халаф заяви, че Ислямска държава отдавна е на Балканите. По думите му в България не се наблюдава никакво стратегическо мислене по повод случващото се в Близкия Изток. Политическата класа проявява неразумно късогледство по отношение на реалната заплаха и сигурността на хората, които живеят тук. "Заплахата е колкото външна, толкова и вътрешна. Защото, когато липсва доверие на обществото в институциите в България, когато го няма върховенството на закона, това помага за дестабилизацията на страната и отваря път на такива организации като Ислямска държава да направят това, което искат, както го правят в момента в Египет - ето този атентат със самолета."

Д-р Халаф коментира и проблема с бежанците, като обясни, че голяма част от тях не бягат от войната, а от лош живот и търсят по-добра реализация за децата им и за тяхното бъдеще. В резултат на операцията на Путин в Сирия броят на бежанците се увеличава с 50-60 000. Каква опасност представляват бежанците? Те никога няма да се интегрират в тези общества, към които се присъединяват. Това създава противоречия както в самите тях, така и с обществата, в които отиват да живеят. "Европа проспа интеграционния процес."

Проф. Чуков обясни, че наркотрафикантите бързо смениха услугите и бизнеса си и се превърнаха в трафиканти на хора. Европа трябва много ясно да се заяви като единен политически субект. С днешна дата националната външна политика е тази, която доминира над съюзната.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад