Как ще се отразят промените в новия учебен план на учениците?
От днес Министерството на образованието ще представи проектите на държавните образователни стандарти. Вчера пък имаше протест на преподаватели по география от цялата страна срещу проекта на МОН, който орязва часовете по предмета за 11 и 12 клас. Намаляват се също така часовете по философия, има промени и в тези по чуждите езици. От министерството залагат на повече избираеми предмети. По тази тема дискутираха в студиото на „Денят започва“ доц. Марин Русев, председател на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти, Деян Стаматов, директор на 119-то училище в София, и писателят Милена Фучеджиева.
„Опитът за образователна реформа започна преди около 12 години. Едва преди около месец тя финализира с приемането на закона за предучилищно и училищно образование – един доста труден опит, върху който работиха ужасно много хора – законодатели. Това, което днес Министерството на образованието ще представи е точно колко и какво да се учи. Двата доста важни въпроса, около които полемиката през последните две седмици доста усилено се развихря“, каза Стаматов.
„На нас лично закона в много голяма си част ни харесва, той наистина е разчупен, има много модерни елементи, но първите разпоредби, свързани със закона, тръгнаха като незаконни действия. Няма откритост, ние сме написали едно писмо от 8-ми януари и нямаме отговор“, каза председателят на Асоциацията на географите.
Фучеджиева е на мнение, че езиците са важни и хората вече трябва да са двуезични, защото така биха разбирали световната култура.
„Философията на новия закон е към олекотяване и осъвременяване на учебния материал и неговото адаптиране към възрастта на ученика“, каза Стаматов.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News