Хаос или реформа в здравеопазването

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За здравните неволи разговаряме с проф. Генчо Начев, дирeктор на болница „Св. Екатерина”. Защо държавата се превръща в мащеха за болни деца? Колко е опасен мръсният въздух.

От 1 април влиза в действие новият рамков договор, подписан от Здравната каса и Лекарския съюз. По думите на служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев документът слага край на месечните лимити на болници, както и край на листата на чакащи. Осигурявали се и повече пари за болниците и за доболничната помощ.

Според проф. Генчо Начев листите на чакащите не са толкова страшни и те са вероятно в специалности, които не са от високо технологичните. Иначе "в областта на инвазивната кардиология, на сърдечната хирургия и онкологията не би трябвало и няма листа на чакащи". Положителното при подписавнето на Националния рамков договор е, че така се възстанови договорното начало, което е залегнало в Закона за задължителното здравно осигуряване и което не се спазваше в последните години. Другият положителен знак за съсловието и обществото е, че бюджетите на болниците се дават за 3 месеца, а не за всеки месец, както беше досега /и както се даваха, твърде късно, на 20-то число от месеца/. По-лесно е разходите в болниците да се планират за 3 месеца, а не за месец, обясни проф. Начев и изрази мнение, че би било още по-добре, ако парите се дават на 6 месеца.

Ще реши ли новият рамков договор проблема с трупането на дългове? Професор Начев смята, че независимо от предвидените малко повече средства за извънболнична помощ, договорът дори дава по-малко средства от бюджета за миналата година. "Вярно, говори се, че резервът ще бъде отблокиран, част от парите ще отидат от резерва, но трябва да видим тези неща. Като база цифрите са по-ниски", каза проф. Начев. Освен това, по думите му, трябва да направи анализ какви са дълговете и защо се трупат, защото има болници, които не трупат дългове. В такъв случай, може би, от една страна стои неправилното остойностяване на болничните услуги, а от друга страна трябва да се направи анализ на приходите и разходите на болничните заведения, които трупат дългове.

Целия разговор с проф. Генчо Начев можете да проследите във видеооткъса.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад