Социалният антрополог Харалан Александров коментира в студиото на "Панорама" изказването на премиера в оставка Бойко Борисов. Той отбеляза, че в казаното от министър-председателят в оставка има неща, върху които си струва да се помисли. Наблюдава се "изумително разминаване" между обективните данни, картината отвън, която показват Световната банка, МВФ и т.н. и преживяването на хората... Действително, погледнато отвън, България е в добра кондиция в контекста на останалите страни региона. Същевременно има доста сериозни социални разломи вътре в обществото и доста сериозно преживяване за объркване, за фрустрация, за безпътица и за загуба на посока. Очевидно премиерът и неговият щаб са уловили това и по същество той даде заявка за социална политика", каза Александров.
Според социалния антрополог хората искат усещане, че живеят в добър свят, искат чувство за сигурност, искат усещане, че могат да допринесат към общност, която е етична и почтена, т.е. има копнеж по морал и не случайно думата "морал" е толкова експлоатирана политически напоследък.
Проф. Антоний Тодоров, преподавател в НБУ, посочи, че усещането за справедливост има няколко измерения. Най-класическото е справедливостта в разпределението на материалното благополучие. "Колко хора, какви и до каква степен чувстват реално ползите от членството ни в ЕС, например." Другото измерение е свързано със социалния престиж или признание на човека. Хората не можем да живеем извън обществото и очакваме то по някакъв начин да ни зачита и признава. Третото измерение е свързано с участието на хората във вземането на важни решения, които ги засягат. Затова те гласуват неочаквано на избори, коментира още той.
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News