Хилядолетието на Самуил

Предаване: Панорама, 10.10.2014

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В началото на тази седмица се навършиха точно 1000 години от смъртта на цар Самуил.

Точно преди 45 години гръцкия професор Николас Муцопулос отива на разкопки на островчето „Свети Ахилий” в малкото Преспанско езеро. И изведнъж, като по филмите, се сблъсква с голямото откритие – гробът и костите на българския цар Самуил.

Проф. Николаос Муцопулос: “Цар Самуил е бил много мъдър. Повлиял е върху огромна част от Южните Балкани. Убедил е хората да го следват. Бил е  справедлив и коректен. Преди всичко, прекратил несправедливото данъчно облагане. А византийците са били просто непоклатими в тази област, особено по отношение на общностите, които са се занимали с животновъдство, към власите. Те трябвало да плащат данъци още преди да са продали сиренето си. Това ги огорчавало. И Самуил сложил край. Тоест бил е политик, голям политик.”

БНТ: “Защо Самуил е винаги актуален?”

Проф. Николаос Муцопулос: “Заради войната и ослепяването на неговите войници. За нас, гърците, този факт носи тъга. Но да Ви кажа, това е изключение. Византийците не са причинявали такива неща на враговете си. Никога! Според ключовите византийски текстове те ослепявали само войници и съюзници, които са ги предавали в последния момент. Така че тук има въпрос.”

Руският му колега проф. Сергей Иванов с изследваниягта си е стигнал до сърцето на някогашна Византия - Константинопол. Книгата му "В търсене на Константинопол" вече е и на български език, ноаучен пътеводител за всеки, който иска да се разходи из великия град.

Проф. Сергей Иванов: "Самуил е бил изключителен държавник, ама обречен. Поел властта, когато вече везните били наклонени в полза на империята. Наскоро археолозите вдигнали от морското дъно, май край Родос, византийски търговски кораб, потънал 20 след присъединяването на България към Византия, но търговците били българи. Явно бързичко сас се възползвали от възможностите на огромната Средиземноморска империя. Да, борбата е била кървава, но скоростта, с която българската управляваща класа се е вляла във византийската, показва, че между тях е имало повче общо отколкото подозираме.

Гост в студиото на "Панорама" беше сръбският византолог Сърджан Пириватрич. Той е един от най-уважаваните изследователи на Самуиловото държава. Той беше и гост на конференцията, организирана от БАН по повод хилядолетието от смъртта на Самуил.

Според Пириватрич цар Самуил е стара балканска тема, която от дълги векове е обсъждана и, по която има доста противоречиви мнения. В цялата история за цар Самуил съществува един емоционален и трагичен елемент.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад