Има ли решение на гръцката криза

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Гръцката сега. Има ли решение за южните ни съседи? В студиото гостуват икономистът Владимир Каролев и гъркът, живеещ у нас, Йоаким Каламарис, икономист и предприемач. Те коментират резултата от продължилото до рано сутринта заседание на финансовите министри от Еврозоната, според който Гърция остава в икономическия съюз поне до сряда.

Според Владимир Каролев сряда е истинският краен срок, но важното е кога гръцкият парламент ще приеме необходимите реформи. По думите му стана ясно, че все повече държави се присъединиха към исканията на Германия за връщане на дългосрочна финансова стабилност в Гърция. Това са Словакия , Финландия, Малта и Балтийските републики, т.е. отстъпване няма да има. преди единствено Португалия и Естония са били на нивото на Гърция, а сега има доста по-бедни от Гърция държави - Балтийските републики, от които ще се искат помощи, изтъкна той. Каролев каза, че наистина е имало сериозно намаляване на заплатите в Гърция, но "никой не говори за това, че преди това е имало сериозно увеличаване без нараснала производителността на труда". Експертът припомни, че в трудовите договори между изключително силните гръцки профсъюзи и работодателите в държавната администрация и в частния сектор е имало странни клаузи, даващи добавки за всевъзможни неща - за ползване на компютър, за чужди езици, за кафе, което е безплатно и т.н.

Казаното НЕ на референдума сякаш се оказа не толкова важно за премиера Алексис Ципрас и той реши да предложи нови идеи. Така ли е наистина? Това е въпросът към гръцкия икономист Йоаким Каламарис. Според него това е планът, който правителството на Гърция е подготвило (дори преди СИРИЗА да поеме властта) и след като народът потвърди подкрепата си, да премине към изпълнение. В продължение на мисълта на Каролев, Каламарис каза, че привилегиите в администрацията са били не за гражданите, а за хора от политическите кръгове или приближени до властта. Според него важно е какво ще се прави след като Атина получи нова помощ. "Вчера разбираме, че гърците трябва да дадат гаранции с държавно имущество за 50 млрд. евро, включително 14 периферни летища да се прехвърлят на немска фирма. това касае суверенитета на една страна. Аз питам: как може да избегнем тоталния фалит и доминото? Защото ако продължим така - Гърция да получава т. нар. помощи и след 5 години да се намираме на същото ниво и още по-зле, то тогава няма нужда страната да се финансира от никого", е мнението на гръцкия предприемач.

Каролев уточни, че в представените досега от гръцката страна 2 меморандума не е имало достатъчно предложения, но в документите за първи път гръцкият финансов министър признавал, че Атина не е изпълнила много от обещанията, които е поела.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад