Ингрид Делтонр: За свободата на словото не трябва да има граници

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Свободата на словото трябва да се отстоява всеки ден, каза в специално интервю за БНТ генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) - организацията, която обединява обществените медии в Европа. Ингрид Делтонр беше на посещение у нас по покана на БНР във връзка с честването на  80-тата годишнината на националното радио.

Ингрид Делтонр застава начело на най-голямото професионално обединение на обществени медии в света преди пет години. Преди това ръководи обществената телевизия в германоговорящата част на Швейцария, работила е и в други медии. Признава, че огромна организация като EBU е изправена пред много предизвикателства, но цени моментите, в които усеща многообразието на Европа като страни, култури и историческо наследство.

Идва за втори път в България и беше приета от премиера Бойко Борисов и председателя на парламента Цецка Цачева.

"Дискутирахме ролята и бъдещето на обществените медии в България, защото те служат на гражданите, но в края на краищата са свързани и с политиката, защото политиците  решават как да изглеждат медийните закони. Медийното

законодателство България е до известна степен остаряло, затова обсъдихме бъдещето на медийното законодателство. Ситуацията в България е специфична. Тук, комерсиалните медии, особено големите, са значително по-добре финансирани от обществените. Докато в много други страни, особено по-малки, е точно обратното. Ако трябва да имате добри програми, които наистина служат на обществото, ви трябват средства. Затова финансирането е изключително важно. Вярно е, че икономическата ситуация не е толкова добра и сте в постоянен преход, така че е трудно да се искат повече пари в такъв момент. Но другият изход е да се улеснят възможностите чрез рекламите, да имате повече ефирно време за реклами и така да имате повече възможности за приходи, от които спешно се нуждаете, за да създавате добри продукции. Защото ако погледна последните успешни проекти на БНТ, като сериала "Под прикритие",  продаден в над 100 страни, излъчван в праймтайма в Германия, имате голям талант и би било жалко, ако нямате пари да правите повече подобни неща", коментира ситуация у нас генералният директор на EBU.

За Ингрид Делтонр познаването на аудиторията е ключът към успеха на обществените медии. "Нуждаете се от средства, за да правите добри продукции, но е важно и да познавате своята аудитория, за да имате разнообразни предавания, да бъдете различни от комерсиалните медии. Не мисля, че е добре да им подражавате, трябва да сте различни, да сте по-добри. Но познаването на нуждите на аудиторията, служенето на аудиторията с много разнообразни програми с високо качество е най-добрата рецепта. Но трябва да имате свободата да го правите", обясни тя.

Европейският съюз за радио и телевизия обединява 73 обществени оператора от 56 страни, не само в Европа. За организацията работят 400 души в 44 страни.

"БНТ и БНР са важни и много ценни партньори в Европейския съюз за радио и телевизия от 1993 г. Мениджърските им екипи са изключителни професионалисти, говорим на един език, когато обсъждаме бъдещето на медиите или това какво съдържание да предлагаме в интернет, за смартфони и таблети. Те са много важни партньори и по отношение на обмяната на съдържание. Например, БНР допринася с над 100 концерта на своите оркестри, които предлага на общността на европейските радиостанции. БНТ участва с новини, при всяко важно събитие в България, го прави достъпно за всички останали обществени оператори в Европа", отбеляза Ингрид Делтонр.

На въпрос за ролята на обществените медии в дебата за границите на свободата на словото след атаката срещу "Шарли Ебдо" и в ситуацията на напрежение на религиозна основа и разпалване на антиимигрантски настроения Делтонр отговори: "Може би и заради интернет в момента имаме по-голямо фрагментиране и по-голяма поляризация на аудиторията. И точно в това е специфичната роля на обществените медии - да допринесат със своето съдържание за сплотяването на обществото и за по-добро разбиране на мнозинствата и малцинствата от страна на всички граждани. Това означава да се обърнат към всички - млади и възрастни, бедни и богати. Това е задачата на всяка обществена медиа. Понякога хората приемат за даденост свободните и независими медии. Но свободата на словото трябва да се отстоява всеки ден и случаи като нападението срещу "Шарли Ебдо" е добър пример за това, че трябва да се борим още повече. За  свободата на словото не трябва да има граници. Никакви!"

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад