Иновациите в помощ на хората с увреждания

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В „Денят започва“ ви разказахме как един технологичен маратон в София ще потърси решения на проблеми, с които се сблъскват хората със специални нужди в целия свят. Инициативата обединява инженери, дизайнери, иноватори и хора със специални нужди в създаването на решения за по-добър живот. Събитието ще се проведе в Столицата между 20 и 23 април.

„ТОМ“ е международно движение, което събира на едно място хора със специални нужди и специалисти, които могат да направят всекидневието по-лесно, а средата - по-достъпна.

В Щатите събитието промени живота на 29-годишната Ким. Родена без ръце и крака, тя живее сама с двете си кучета. В светлата част на деня до Ким има хора, които ѝ помагат у дома, в другото време жената обаче иска да е независима. Заедно с четирима души по време на „ТОМ“ изобретяват устройство, което й помага да достига до далечни места и да хваща предмети със зъби.

Благодарение на „ТОМ“ предметите ще са по-достъпни и за 9-годишно момиче. По време на един от маратоните с помощта на 3D принтер се „родила“ ръка, която може да хване всяка вещ необходима във всекидневието. И не само с нея може да се създава музика, дори да се рисува.

Да „поправиш“ света понякога означава да промениш един човешки живот. За целта не е нужно да си супер-герой или най-добрият хирург. Достатъчно е да имаш голяма доза вдъхновение, малко технически умения и желание да споделиш идеята си със съмишленици. В "ТОМ" всеки може да бъде откривател. А една променена съдба, може да е промяна за стотици.

Как можете да се включите и повече за събитието разказаха в студиото на „Денят започва“ Поли Захариева, организатор на събитието, и Ивелина Гаджева - специалист по приобщаващ дизайн.

„ТОМ“ е наистина една първа крачка, защото тя позволява събирането на тези хора на едно физическо работно място, където хората, които имат специфична нужда, ще могат да говорят, разговарят и заедно да достигнат до решението с други хора, които могат да им помогнат с техните специални умения“, каза Ивелина Гаджева, специалист по приобщаващ дизайн.

„ТОМ“ е точно такава платформа, защото ние няма как да предполагаме какви са специалните нужди на хората, които имат различни потребности. Те трябва да дойдат от тях самите и ние им даваме това пространство, в което те да кажат от какво те имат нужда, а не ние да кажем : „Може би ще помогнем с това“. По-добре е те сами да кажат от какво имат нужда и ние след това да помогнем заедно с тях“, продължи тя.

„Вече имаме много регистрации на хора с предизвикателства, имаме няколко незрящи, които са кандидатствали с предизвикателство, по което да се работи, имаме няколко предизвикателства за хора, които не чуват, едно детенце, което е трудно подвижно, така че най-лесно ще съберем според мен тези хора, които да водят екипите с предизвикателствата, търсим повече технологичните хора“, каза Поли Захариева, организатор на събитието.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад