Емблематична сграда в София беше съборена

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Събориха емблематична къща, построена през 19-и век в центъра на София. Новината предизвика гневни реакции в социалните мрежи. Защо още една къща-паметник си отиде безславно и законно ли се е случило това - по темата Благой Цицелков и оператора Станислав Ангелов.

История за разрухата, от ъгъла на улиците "Иван Денкоглу" и "Христо Белчев" в столицата. История за къща, съградена от проф. Михайло Драгоманов, украинецът оставил ярък отпечатък в съвременната история на България, къща която потъна в разруха.

Получил образованието си в Женева, където се запознал с бъдещия министър на просвещението у нас - Иван Шишманов. Родният политик се влюбил в първородната дъщеря на украинския публицист и революционер. Така проф. Михайло Драгоманов идва у на, и се потапя в изследване на българския фолклор и етнография. Според писателката Мария Владимирова, първият брой на "Сборника за народни умотворения, наука и книжнина", издаван и днес от БАН, бил написан тук, във вече съборената къща. Негов вдъхновител е именно украинския публицист.

„Минавайки покрай този дом, ако тук имаше една паметна плоча, ние щяхме да сторим поклон пред този дом, където неговия дух е раздавал идеи и вдъхновявал“, каза Мария Галишка-Владимирова, писател.

Всъщност плоча имало до преди два дни, когато започнало разрушаването на сградата.

„При нас няма данни това да е паметник на културата. Имаме данни, че къщата не е била поддържана, категорично, данните са много тежки и много сериозни като заключение“, каза арх. Влади Калинов, Директор Дирекция "Контрол по строителството" - Столична Община.

Според хора от квартала, доскоро в сградата имало два ресторанта и магазин. Това е видно и от платформата на "Гугъл" - "Виж улицата".

„Тази сграда е отбелязана, като сграда подлежаща на премахване и изграждане на нова сграда“, каза арх. Влади Калинов.

И това е съвсем законно. Макар и сграда на 130 години, устояла на бомбардировки и три политически режима - тя не е била записана като паметник на културата. Дали е трябвало?

„Тези руини, които виждаме сега, будят много печал и ме карат да си спомня една велика мисъл, която гласи: „Там, където има руини, има съкровища“, каза Мария Галишка-Владимирова, писател.

Разрухата също е урок. Напоследък го учим често.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад