Инспекция на минните галерии в рудника на Челопеч

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Инспекторите по труда слизат под земята, за да проверят дали са добре укрепени минните галерии. Причината - зачестилите нередности и обилните валежи. За "Денят започва" Теодора Асенова и операторът Борислава Стефанова слязоха 1000 метра под земното равнище в медно-златния рудник в Челопеч, за да проверят има ли опасност от свлачища и обезопасени ли са миньорите.

Трудовите инспектори вече извършват допълнителни проверки.

"Проверките не са само по документи, проверките са и оглед по работни места. Колегите от дирекция "Инспекция по труда" правят оглед по работни места, слизат под земята", обясни главният директор на ГИТ Виолета Добрева.

Проверките се извършват на всеки 3 или 6 месеца, в зависимост от типа мина. При открити нередности санкцията е от 1 500 до 15 000 лева. От началото на годината са установени 16 нарушения.

Град под земята с радиокомуникационна и вентилационна мрежа, оборудван с подземни складове и медицински центрове. Така изглежда мината в Челопеч. Въпреки усилията, които се полагат, опасността е част от работата на хората, които работят под земята.

"Аварии, свързани с оборудването - дали механична, дали електрическа", коментира специалистът по обучение и безопасност Ганчо Ганчев.

За да се ограничат инцидентите под земята, миньорите разполагат с единствените на Балканите спасителни камери.

"Оборудвана е за 30 човека с 6 бутилки атмосферен въздух. До около 8 часа можем да осигурим автономност на това помещение", обясни още Ганчев. "Основните рискове са пожар и до някаква степен може да кажем нахлуване на води в рудника", добави още той.

При наличие на вода в рудника помпените станции я изпомпват в хвостохранилището. Това е съоръжението, което крие рискове през сезоните с обилни валежи. Затова водата тук се следи денонощно.

"Ние сме свели до минимум влиянието на дъждовните води, имаме изградени скатови канали, които отвеждат скатовите води извън хвостохранилището", коментира главният инженер Георги Божилов.

Седем часа под земята - така минава всеки ден на Иван. Признава, че миньорската работа го е научила на прецизност.

"То опасност винаги има. Човек трябва да се пази, все пак рудник е", сподели Иван Иванов.

Специална система осигурява запълване на образувалите се от добива на руда кухини с цимент и земна маса. Така се намалява до минимум опасността от свлачища. Видеокамери позволяват работата в мината да се следи онлайн.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад