Историята на Евксиноград

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Министерският съвет обяви обществена поръчка за производството и доставката на нови мебели за резиденция Евксиноград на стойност близо 270 000 лв. Ще бъде променен и интериорът на спални, трапезарии и дневни стаи в резиденцията. Администрацията на Министерския съвет ще организира посещение на туроператори, които да включат дестинацията в офертите си. Започва нашата специална разхода в резиденция Евксиноград - ще Ви разкажем истроията на това специално и красиво място. За това разказва репортажът на Благой Цицелков за "Денят започва".

Когато през 1880 г. княз Батенберг посещава Варна, е посрещнат в тукашния манастир Св. Димитър. Природата толкова харесала на княза, че той решил да построи на мястото своя лятна резиденция. Две години по-късно варненската община му дарява манастира, заедно с прилежащите към него земи. Княз Батенберг веднага започнал изграждането на своя дворец, наречен от местните Сандрово, по неговото име. През 1893 г. княгиня Мария Луиза преименува резиденцията на Евксиноград или Гостоприемния град. От древногръцкото име на Черно море - Евксинос понтос. В сегашния си вид, проектът е довършен от приемника на Батенберг – княз Фердинанд.

Първоначалният проект за главната сграда на двореца Евксиноград е във френски шато-стил. Сградата е довършена от швейцарски архитект, с помощта на нашенеца Никола Лазаров през 1890-те г. и се възприема като един от най-изящните примери на архитектурата в България след Освобождението.

На първия етаж от емблематичната сграда са приемните зали, музикална зала и салон за вечеря. На вторият са били разположени спалните на царското семейство, а третият е бил предназначен за персонала. Мебелите са изработени от махагон и орехово дърво, а огромният и тежък полилей, украсен с царската корона и златни френски лилии, е дар от Бурбоните.

Неразделна част от комплекса Евксиноград е невероятният дворцов парк. За оформянето му от 800 дка през 1888 г. княз Фердинанд I привлича френски паркостроители. Само тук в България могат да се видят черен дъб и атлантически кедър.

Със създаването на двореца приключва историята на един манастир, съществувал край Варна точно 50 години и започва историята на двореца Евксиноград. Място, което продължава да притегателното за различни чуждестранни делегации и до ден днешен. Място, което преплита хора и събития от няколко епохи.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад